text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

رییس قوه‌قضاییه در نشست رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان ها تاکید کرد :جلوگیری از سوداگری در خصوصی سازی ها

سایت حقوقیدیده بان هشتم : بخشی از خسارات سیلاب‌های اخیر به دلیل نقض حقوق‌عامه بود

رییس قوه‌قضاییه با اشاره به اقدام اخیر هیأت حاکمه عربستان سعودی مبنی بر اعدام بیش از 30 تن در این کشور، خواستار ورود و تحقیق نهادهای بین‌المللی درباره این جنایت شد.
آیت الله سیدابراهیم رییسی در نشست روسای کل دادگستری های سراسر کشور و دادستان های مراکز استان، با تبریک ایام ماه معظم شعبان، بالاترین نعمتی که بر ملت بزرگ ایران از جانب خداوند ارزانی داشته شده است را، نعمت نظام جمهوری اسلامی و ولایت دانست و تصریح‌کرد: طبق وعده الهی، هیچ تردیدی نداریم که آینده، بسیار روشن و نورانی و متعلق به صالحین است. آینده را نه ثروت رقم می‌زند و نه قدرت، بلکه صلاحیت و تقوا رقم خواهد زد.
به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، وی با بیان اینکه هاضمه هستی هیچ‌گونه باطلی را نمی‌پذیرد، پایداری و استحکام عالم هستی را بر حق دانست و افزود: با باور به اینکه به ما تکلیف شده است براساس حق عمل کنیم، باید نسبت به هواهای نفسانی مراقب باشیم و دچار نسیان و فراموشی روز جزا نشویم زیرا معادفراموشی، انسان را به خدافراموشی و نهایتاً خودفراموشی می‌کشاند.
آیت الله رییسی با اشاره به اقدام اخیر عربستان سعودی مبنی بر اعدام بیش از 30 تن از شهروندان این کشور، اظهارکرد: آنچه امروز در دستگاه ناعادلانه سعودی‌ها به بهانه مضحک مبارزه با تروریسم شاهدیم، جلوه ای از هواپرستی است. این حکومت جنایتکار، انسان‌هایی را که براساس گزارش‌های موثق در جهت مبارزه با ظلم و احقاق حقوق مردم تلاش می‌کرده‌اند، به راحتی با ادعای مبارزه با تروریسم اعدام می‌کند و صدایی از هیچ یک از سازمان‌های مدعی حقوق‌بشر به گوش نمی‌رسد.
رییس قوه‌قضاییه گفت: ما از این سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که در خصوص اقدامات افرادی که توسط حکومت سعودی اعدام شده‌اند تحقیق کنند که آیا واقعا تروریست بوده‌اند یا خیر و ثانیا اعلام کنند که عربستان چه زمانی برنامه و عزمی برای مبارزه با تروریسم داشته است که اکنون در اجرای برنامه خود اقدام به ارتکاب این جنایت کرده است.
آیت الله رییسی در ادامه با بیان اینکه همگی موظفیم با نگاه به گذشته، کاستی‌ها را برطرف و به سوی پیشرفت و ارتقای دستگاه قضایی حرکت کنیم، خاطرنشان‌کرد: امروز تحول یک ضرورت است و تحقق این امر به همکاری همه عزیزان نیاز دارد. تا زمانی که مدیران قضایی اراده ایجاد تحول نداشته باشند، هیچ تحولی رخ نخواهد داد. البته تحول نیز صرفا با دستورالعمل و بخشنامه اتفاق نمی‌افتد و نیاز به اندیشه و انگیزه جدی و همچنین ارائه راهکارها و ساز و کارهای قابل اجرا دارد.
رییس قوه‌قضاییه بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت شبکه‌های نخبگانی در استان‌ها با تشکیل نشست‌های اندیشه‌ورزی برای دریافت دیدگاه‌های گوناگون تأکید کرد و ادامه داد: نباید صرفاً به آنچه از ستاد قوه‌قضاییه ابلاغ می‌شود، اکتفا کرد بلکه باید از نگاه‌ها و اندیشه‌های فعال و پویا نیز استفاده شود.
آیت الله رییسی با اشاره به برخی مشکلات دستگاه قضایی از جمله حجم بالای ورودی و موجودی پرونده‌ها در برخی حوزه‌ها، اطاله‌دادرسی، کثرت جمعیت کیفری، کاهش سرمایه اجتماعی و پاره‌ای مسائل مربوط به امور پشتیبانی، اداری و مالی، تصریح‌کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل مورد تأکید بنده که عمیقاً نیز به آن اعتقاد دارم و به هیچ عنوان برایم جنبه شعاری ندارد، موضوع «کرامت» است.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر لزوم رعایت کرامت قضات و کارکنان دستگاه قضایی، افزود: باید سخن قضات شنیده شود و دیدگاه‌هایشان مورد توجه قرار گیرد. باید بنا را بر رفع مشکلات این عزیزان گذاشت. نباید یک قاضی دچار مشکلی باشد و دستگاه قضایی در حالی که می‌تواند این مشکل را حل کند، از حل آن خودداری ورزد. قاضی شجاع و وظیفه‌شناس ما باید مورد حمایت باشد. آیت الله رییسی همچنین بر ضرورت رعایت کرامت اصحاب دعوا از جمله مدعی و شاکی، متهم، محکوم، وکیل و افرادی که به عنوان خانواده متهم پیگیر پرونده هستند، تأکید و اعلام کرد: برای نهادینه‌سازی این موضوع، از معاونت حقوقی قوه‌قضاییه خواسته‌ام که ظرف 15 روز آینده، دستور العمل «تکریم» را در چند فصل که مربوط به همه سطوح است، تدوین کنند و ان‌شاءالله ابلاغ خواهد شد.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه، توجه جدی به حقوق عامه را مورد تأکید قرار داد و اظهارکرد: نباید منتظر ماند که حقی ضایع شود و سپس به سراغ آن برویم. براساس گزارش دستگاه‌های نظارتی و اجرایی، بخشی از علل وقوع قضایای اخیر و ویرانی‌های سیل، مربوط به تضییع حقوق عامه است. اگر حقوق عامه رعایت می‌شد و دستگاه‌ها وظایف خود را به موقع انجام می‌دادند، شاهد این میزان خسارت نبودیم. بر این اساس، دادستان‌ باید رویکرد صیانتی و پیشگیرانه نسبت به حقوق عامه داشته باشند و در خصوص دست‌اندازی به حقوق‌عامه، حساسیت جدی به خرج دهند.
آیت الله رییسی با اشاره به فرمایش‌های مقام معظم رهبری درباره رونق تولید و خصوصی‌سازی، خاطرنشان کرد: دادستان‌ها موضوعاتی نظیر برخی خصوصی‌سازی‌ها را پیش از تبدیل شدن به بحران‌های اجتماعی و کارگری، پیگیری کنند و به سوداگران اجازه ندهند که با اموال عمومی بازی کنند. خصوصی‌سازی قطعاً مساله درستی است اما نحوه آن بسیار اهمیت دارد و باید مورد نظارت و توجه جدی قرار گیرد.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه با تأکید بر لزوم گره‌گشایی از مشکلات مردم، یادآورشد: مردمی بودن صرفاً به برگزاری دیدارهای مردمی نیست؛ گرچه آن هم نماد و جلوه‌ای از مردمی بودن است اما اصل مردمی بودن این است که در عمل، ارتباطات مؤثر و تعامل‌های منطقی با سمن‌ها و نهادهای مردمی برقرار شود و علاوه بر این، مدیران قضایی همیشه در دسترس باشند.
آیت الله رییسی در خصوص وظایف دستگاه قضایی برای تحقق شعار سال نیز خاطرنشان‌کرد: عزم مجموعه دستگاه قضایی باید بر مبارزه با موانع تولید استوار باشد و در این عرصه انجام وظایف قانونی از جمله در بحث مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کارآفرینی و سرمایه‌گذاری باید در دستور کار قرار گیرد.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه به اقتضای هر استان و اقلیم، راهکارهایی در چارچوب یک حرکت جهادی برای کاهش اطاله‌دادرسی باید ارائه شود، گفت: ملاک ما برای به روز بودن پرونده‌ها، پرونده‌های سال جاری است. رسیدگی به هیچ پرونده‌ای نباید بی‌دلیل به درازا کشیده شود. بر این اساس، ماندن پرونده سال‌های گذشته در دستگاه قضایی به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست. البته تأکید همیشگی ما این است که سرعت و دقت نباید فدای یکدیگر شوند.
آیت الله رییسی با تأکید بر ضرورت مبارزه با فساد در دستگاه قضایی اظهارکرد: سلامت قوه‌قضاییه بسیار مهم است و همه قضات و کارکنان باید مدعی فساد و ناهنجاری باشند. حساسیت نباید کم شود. هر رابطه‌ای که زمینه ارتباطات ناسالم را فراهم کند، باید از بین برود و هیچ‌گونه عدم سلامت در دستگاه قضایی پذیرفته نیست. باید نسبت به موارد تخلف برخورد لازم صورت گیرد و نوعی از اطلاع‌رسانی نیز انجام شود، به نحوی که تخلف یک فرد به نام کل مجموعه تمام نشود. ما باید هزینه‌های اجتماعی را به سرمایه‌های اجتماعی تبدیل کنیم.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر ضرورت اجرای دقیق نظام تشویق و تنبیه در قوه‌قضاییه، تصریح‌کرد: واقعاً قضات شجاع باید مورد حمایت جدی باشند و با تشویق این قبیل قضات، روحیه ضد فساد و انقلابی را باید در دستگاه قضایی تقویت کنیم.
آیت الله رییسی درباره کاهش جمعیت کیفری نیز تأکید‌کرد: باید نظارت شود که تا حد امکان، بازداشت صورت نگیرد. در خصوص مهریه نیز اکثر مراجع معظم تقلید در دیداری که داشتیم تذکر می‌دادند که بر این اساس لازم است بازنگری جدی و فوری در مورد زندانیان مهریه صورت گیرد. رییس قوه‌قضاییه همچنین بر ضرورت اجرای به موقع احکام مدنی و کیفری صادره از محاکم با انجام یک کار جهادی و همچنین اطلاع‌رسانی صحیح قضایی در چارچوب دستورالعمل مصوب به شکلی که مسائل در حد خود دیده شود و به عنوان مثال، یک موضوع استانی جنبه ملی نیابد، تأکید کرد. براساس این گزارش، برخی از رؤسای کل دادگستری و دادستان‌ها نیز نقطه نظرات خود را در این نشست بیان کردند و در پایان با حضور رییس قوه‌قضاییه از رؤسای کل دادگستری استان‌های گلستان، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه و فارس در زمینه «تکریم ارباب رجوع» و «تعالی فرهنگی» در سال 97 تقدیر به عمل آمد.
حمایت 
منتشر شده در شنبه, 07 ارديبهشت 1398 09:41

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 178
بیت کوین 916,087,500
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش