text1

یکشنبه, 23 خرداد 1400-

محاکمه 3 متهم کلیدی در 3 دادگاه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : دستگاه قضایی با تمام توان پای محاکمه متهمان و مفسدان اقتصادی ایستاده است. روزگذشته هم سه متهم کلیدی در سه پرونده مهم بصورت علنی محاکمه شدند. محسن پهلوان مقدم متهم ردیف اول پرونده پدیده، علیرضا زیباحالت منفرد که موسوم به جعبه سیاه بابک زنجانی است و بالاخره محمد هادی رضوی از متهمان میلیاردی بانک سرمایه در محضر دادگاه حاضر شدند تا پاسخگوی کلکسیونی از اتهامات و تخلفات و مفاسد اقتصادی باشند.  گزارش این سه نفر در سه دادگاه مختلف را دراین صفحه و صفحه 9 روزنامه بخوانید.

  رمزگشایی از جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی 
سومین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد با حضور مستشار، وکلای تعیینی مدافع، نماینده دادستان تهران، نمایندگان حقوقی شرکت ملی نفت به ریاست قاضی صلواتی در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی به صورت علنی برگزار شد.
به گزارش میزان، قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه اظهارکرد: کیفرخواست ۹۸ صفحه‌ای این متهم در دو جلسه قبل توسط نماینده دادستان قرائت گردید و با توجه به اینکه در زمان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، متهم علیرضا زیبا حالت منفرد متواری بوده است لذا با پیگیری شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) این متهم در کشور دومینیکا شناسایی شده و در دی ماه سال ۹۵، توسط پلیس بین‌الملل دستگیر و نهایتاً به کشور بازگردانده شده است.
وی در ادامه گفت: این متهم، چون تابعیت دومینیکا را داشته، توانسته است سفیر این کشور در کشور مالزی شود و توانسته است مقام‌های تحت نظر پادشاهی را در این کشور به دست آورد.
قاضی صلواتی افزود: این متهم مدیریت شرکت‌های نفتی مفسد بابک زنجانی را بر عهده داشته و برای بابک زنجانی اقدام به خرید بانک نیز کرده است.
در ادامه قاضی صلواتی از مدیر حقوقی شرکت ملی نفت خواست به عنوان شاکی پرونده به قرائت شکوائیه خود بپردازد.  مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ 1 دی 1394 به دادگاه ارائه شده است و کلیه مدارک مبنی بر اتهامات متهمان ارائه شده است؛ لذا پس از مشخص شدن نقش علیرضا زیبا حالت منفرد در راستای فرآیند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK در تاریخ 12 دی 1394 شکایت لازم را دایر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضایی تقدیم کردند.
وی افزود: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK است که این اقدام از سوی متهم محرز است.

 با جابجایی حواله‌ها اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت بیان‌کرد: شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاووان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK  وابسته به شرکت ملی نفت در سال ۹۱ در خصوص خرید و فروش سه محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می‌کنند.
وی افزود: آقای منفرد از عملیات‌های مجرمانه آقای زنجانی اطلاع و به آن علم داشته است. به طوری که این متهم در اظهارات خود گفته است که شرکت SCT یک شرکت صوری بوده است که در مالزی ثبت شده که برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می‌شده است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین متهم در اقاریر خود گفته است در راستای جابجایی حواله‌ها اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم. وی ادامه داد: این متهم بابت جابجایی هر حواله‌ای مبالغ زیادی را از شرکت ملی نفت دریافت می‌کرده است. همچنین آ‌قای هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می‌گردید از حساب آقای منفرد می‌رفته است. چون وی در هیأت حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است.

 درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم تا پایان دادرسی
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین شرکت ایزو توسط آقای منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت به واسطه‌گری بین شرکت‌های مختلف اقدام می‌کرده است و بنابر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا توانسته حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.
وی گفت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است. همچنین این متهم یک نفتکش را خریداری کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال حاضر و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.
وی ادامه داد: همچنین پرداخت اصل کلیه محصولات، پرداخت کلیه پورسانت‌ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط کلیه اموال این متهم را دارم.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نشده لذا درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی خواستارم.
در این بخش از جلسه دادگاه قاضی صلواتی از متهم زیبا حالت منفرد خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خود را معرفی کند.
متهم زیبا حالت منفرد ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: علیرضا زیبا حالت منفرد، متولد سال ۱۳۵۲، دارای حداقل تحصیلات سیکل، مقیم مالزی و دومینیکا، متأهل و فاقد سابقه کیفری منجر به صدور حکم هستم. قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به متهم، گفت: اتهامات جنابعالی دایر بر مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با مفسد اقتصادی محکوم به اعدام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پولشویی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو هستید، دفاعیات خود را شرح دهید. متهم زیبا حالت منفرد ضمن اشاره به نحوه آشنایی خود با بابک زنجانی گفت: در سال ۸۴، جهت تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کردیم و فعالیت اقتصادی خود را رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل کردم که به جهت فعالیت در کار دکوراسیون توانستم تا با شخصیت‌ها و با مقامات مالزی ارتباط برقرار کنم و به خانه‌های آن‌ها بروم. متهم گفت: در سال ۸۹، در سفری که مشاور عالی نخست وزیر مالزی به ایران داشت همراه وی بودم که در طی این سفر نیز به کیش رفتم و در آنجا با آقای بابک زنجانی آشنا شدم. او در طی آن سفر که مهمان وی بودیم به من گفت که نیاز به مجوز تأسیس صرافی در مالزی دارم.
وی افزود: در آن مقطع اینجانب هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانکی چه در داخل ایران و چه در خارج از آن نداشتم؛ اما آقای زنجانی از ما قول همکاری گرفت. پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانک سرمایه‌گذاری اسلامی با نام FIIB را که در منطقه لاووان بود و هیچ گونه فعالیت نداشت را ارائه کردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم که با استقبال او مواجه شد.
متهم ادامه داد: پیش از این آقای زنجانی توسط وکلای ایرانی خود که در مالزی داشتند برای اخذ مجوز بانک اقدام کرده بود و یک شرکت به نام آیوان تو آیوان تأسیس کرد تا حوالجات را از طریق بانک CIM جابجا کند، وی با توجه به خرید مجوز بانکی در گرجستان و یک موسسه مالی در کردستان عراق مشکل سابقه بانکی خود را حل نموده و پس از آن مشکل اقامت مطرح بود که این مشکل نیز با اخذ اقامت دوبی توسط آقای زنجانی حل شد و بعد از گذشت ۴ ماه از نقل و انتقال مجوز به بابک زنجانی منتقل و دفتر مستقر شد؛ اما صحبتی بابت دستمزد اینجانب ننمود که از طریق بابک زنجانی معادل ۶۰۰ میلیون تومان را در آن زمان به عنوان دستمزد خود اعلام نمودم که در تهران دریافت کنم که ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان حق معرفی پرداخت شد و آقای زنجانی این بانک را همراه با دفتر در اختیار وکلای ایرانی خود قرار داد و من اصلا در شعبه بانک آقای زنجانی حضور نداشتم؛ اما ارتباط من روز به روز با وی بیشتر شد و مشکل از جایی شروع شد که مشخص شد حتی با داشتن بانک در خارج امکان انتقال حواله جات وجود ندارد.
متهم زیبا حالت منفرد اظهارکرد: به جای درج نام شرکت‌های ایرانی در پیش فاکتور‌ها چندین شرکت در مالزی ثبت شد تا ردی از ایران و شرکت‌های ایرانی به جا نماند و با این اقدام تحریم‌های ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریکا بلا اثر شد. البته ریسک موجود در این کار به حدی شدید بود که ممکن بود تمام اعتباراتی که در مالزی به دست آورده بودم و همچنین در عرصه بین المللی از دست بدهم و همچنین بر زندگی فرزندانم که در اروپا تحصیل می‌کردند تاثیر داشته باشد اما به لحاظ معنوی احساس غرور و افتخار می‌کردم که در میدان جنگ اقتصادی سدشکن بودم.
وی افزود: این در حالی بود که من از اقدامات بابک زنجانی خبر نداشتم و سرور‌های سوئیفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می‌شد.
متهم منفرد بیان کرد: من اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم. من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم. من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دورزدن تحریم‌های بین المللی است و مورد وثوق است این اقدام را انجام دادم بنده به هیچ عنوان هیچ نیتی جز آن که عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچ‌گونه رابطه علت و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است.
وی گفت: متأسفانه آنچه که بازپرسی بنده با عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع ارائه کرد دستمزدم بوده است و در خصوص آگاهی اینجانب از اقدامات بابک زنجانی که یکی از دلایل اتهامی بنده است لازم به توضیح است که در زمان همکاری با بابک زنجانی تماسی از شرکت نیکو با بنده گرفته شود و از من خواست تا به آنجا بروم که در ادامه یک فقره LC به مبلغ ۳۳۰ میلیون یورو به بنده نشان دادند و من به محض مشاهده آن LC متوجه شدم که به هیچ عنوان چنین رقمی گشایش اعتبار نشده است که در ادامه تماسی از بابک زنجانی دریافت نمودم که به من گفت آقای منفرد پایت را از گلیمت دراز نکن که من در پاسخ گفتم من با اجازه و همکاری شما به آنجا رفتم.

 اطلاع رسانی اینجانب از جعلی بودن LC سبب کدورتم با زنجانی شد 
متهم زیباحالت منفرد خاطرنشان‌کرد: اطلاع رسانی اینجانب از جعلی بودن LC مذکور سبب کدورت من با زنجانی شد و پیامک‌های پی در پی وی با عناوین خائن و خیانتکار را در برداشت که پس از آن دیگر با وی ارتباطی نداشتم. اینجانب در خصوص LC مورد اشاره طرف سوال واقع شدم و بدون هیچ چشم داشت و الزامی بیان داشتم چنانچه در خصوص مبلغ دیگری که پی به عدم اصالت آن می‌بردم قطعا اطلاع رسانی می‌کردم.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص شکایت شرکت ملی نفت نیز گفت: سوال اینجاست که آیا سندی بوده که با آقای زنجانی به امضا رسانده باشند و من هر گونه مشارکت در آن داشته باشم و یا قراردادی با بنده داشتند. اصلاً مرا می‌شناسند؟  یا دیده‌اند که شکایت کرده‌ام؟
متهم افزود: در خصوص ثبت شرکت ایزوت و تهیه دو بندر نفتی در چین توسط اینجانب لازم به توضیح است که میعانات گازی به جهت بوی بسیار بد به دلایل زیست‌محیطی و خطراتی که دارد هیچ کشوری چه در تحریم و چه غیر از آن حاضر به قبول اجاره دادن انبار برای آن نبوده و نیست که در موضوع سانچی نیز شاهد بودیم که چه حادثه‌ای در پی انفجار میعانات گازی رخ داد.
متهم منفرد گفت: یک شب حدود ساعت سه صبح به وقت مالزی شماره‌ای ناشناس از سوییس با من تماس گرفت که آقای زنجانی بود و در خصوص محصولی صحبت کرد و گفت که برای ۵ فروند نفتکش معادل ۱۱ میلیون بشکه باید مخازن تهیه کنی که من گفتم اصلاً اطلاعی از نفت ندارم که وی گفت خودش نیز اطلاعی ندارد به هر حال قول پیگیری دادم و از روز بعد پیگیر این موضوع شدم که با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم و علتی که مطرح می‌کردند مربوط به مسائل زیست‌محیطی بود. وی در ادامه گفت: مراتب را فوراً به اطلاع بابک زنجانی رساندم، غافل از اینکه وی قراردادی در این خصوص امضا کرده بود و براساس توانایی‌های من در مالزی زیر بار این قرارداد رفته بودند که نهایتاً موفق شدم که در چین این اقدام را انجام دهم.

 ۱۱ میلیون بشکه از ید بابک زنجانی خارج و در اختیار مدیرعامل قرار گرفت
متهم در ادامه خاطرنشان کرد: در ابتدا وی (بابک زنجانی) اختیار تفویض قرارداد میعانات گازی را به شرکت HK داد، اما صاحبان مخازن به خاطر تحریم‌بودن HK نپذیرفتند این شد که شرکت دیگری آوردند و ادامه قرارداد را با شرکت تازه تأسیس پترو مسترز تنظیم کردند و عملاً ۱۱ میلیون بشکه را از ید بابک زنجانی خارج و در اختیار مدیر عامل و رییس وقت HK قرار گرفت. متهم در ادامه دفاعیات خود اظهارکرد: من در هیچ یک از جلسات آقای بابک زنجانی با شرکت‌های نفتی نبوده‌ام و صرفاً در راستای کمک به کشور و برای دور زدن تحریم‌ها به جابجایی و ذخیره سازی محموله‌های نفتی اقدام می‌کردم و هیچ گونه اطلاع از قرارداد آقای زنجانی با وزارت نفت نداشته و ندارم. منفرد در رابطه با اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی هم گفت: این اتهام صرفاً براساس گزارشات آقای مهدی شمس بوده است و دلیل دیگری وجود ندارد. وی توضیح‌داد: براساس قرارداد از هشت محموله بار نفتی فقط نسبت به یک محموله ادعای وجود آب شده است، اما نسبت به این حرف هیچ گونه مدرک معتبر وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد آن دو کشتی دریافت کننده و تحویل دهنده به هیچ وجه از یکدیگر جدا نباید بشوند تا یک مرجع بین‌المللی به این موضوع رسیدگی کند. این در حالی است که کاپیتان تحویل گیرنده میعانات نفتی چنین ادعایی را مطرح نکرده و پس از بارگیری محموله از کشتی دریافت کننده جدا می‌شود. متهم منفرد افزود: البته شاید مطرح شود که پلمب مخازن شکسته شده است که باید گفت هزینه شکستن پلمب‌ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است که مورد ادعا بوده و به هیچ عنوان ارزش ندارد که بخواهند پلمبی را بشکنند. وی گفت: هدف از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.

 هیچ‌گونه وجه بابت حق الزحمه از آقای زنجانی نگرفتم
متهم منفرد اظهارکرد: راه برون رفت از تحریم‌ها این بود که محموله‌های نفتی را بر روی دریا از یک کشتی به کشتی دیگر منتقل کنیم تا مقصد نهایی محموله‌های نفتی مشخص نباشد.
وی افزود: پس از دستگیری زنجانی بنده متوجه شدم که خانمی به اسم «یو» که از نفوذ بالایی در کشور چین برخوردار بود قصد دارد یکی از محموله‌های نفتی ما را که در مخازن چین ذخیره سازی شده بود با ارائه یک قرارداد مشکوک و صرفاً با رسید پرداخت پول از آن مخزن خارج و به جای دیگری منتقل کند که بنده با اطلاع از این موضوع بلافاصله با ایران تماس گرفته و این موضوع را با مقامات ایرانی مطرح کردم که جای تعجب است که اصلاً مسئولان وزارت نفت و شرکت نیکو از وجود چنین محموله‌ای اطلاع نداشتند. متهم منفرد ادامه داد: نهایتاً اینکه با پیگیری‌های فراوان توانستم این محموله و بار نفتی را از مخازن چینی تحویل گرفته و به شرکت نیکو ارائه دهم. این متهم ادامه داد: تنها اشتباهی که من به آن اقرار دارم این است که، چون نمی‌دانستم پس از دعوت شدن به ایران چه میزان در ایران خواهم ماند و شرکت‌های بلاتکلیف می‌ماندند از آمدن به ایران امتناع کردم، اما نهایتاً با همکاری همکاران پلیس بین‌الملل به ایران بازگشتم. این متهم ادامه داد: بنده هیچ‌گونه وجه بابت حق الزحمه از آقای زنجانی نگرفتم بلکه تمامی دریافتی من پورسانتی بوده است که از یک شرکت مالزیایی می‌گرفتم. درنهایت قاضی صلواتی ختم این جلسه رسیدگی را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی روز چهارشنبه یکم خردادماه ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود.

حمایت

 

منتشر شده در سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 10:09

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش