text1

شنبه, 23 تیر 1403-

شناسایی چهار حلقه در بانک سرمایه

سایت حقوقیدیده بان هشتم : بیستمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه روز گذشته در شعبه سوم ویژه رسیدگی به جرایم اخلاگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه ضمن بیان مفاد مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: در جلسه گذشته بخشی از کیفرخواست متهمان توسط نماینده دادستان قرائت شد و بخش باقی مانده هم امروز قرائت می شود.
سپس قهرمانی نماینده دادستان پس از حضور در جایگاه، کیفرخواست 10 نفر باقی مانده از 21 متهم دیگر این پرونده را قرائت کرد. همچنین قهرمانی در ادامه خاطرنشان کرد: سرمایه پایه بانک سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و سقف قانونی آن برا‌ی پرداخت تسهیلات در سال ۹۱، ۱۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان بوده است و بانک سرمایه بدون رعایت قانون اقدام به صدور ضمانتنامه با مبالغ بالا نموده که منجر به خروج منابع از بانک شده است.
وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات از سوی موسسات تابع ضوابطی است، گفت: ریالی از اصل تسهیلات مسترد نگردیده و ردیابی‌های مالی صورت گرفته حاکی از عدم نظارت مدیران بانک سرمایه در مصرف تسهیلات اخذ شده بوده است؛ چراکه در خصوص بسیاری از شرکت‌های متقاضی تسهیلات، با وجود گردش حساب‌های پایین پرداخت تسهیلات مورد تأیید قرار گرفته است و پرداخت تسهیلات به مبلغ ۳۷۷ میلیارد تومان به پایدار قشم بدون مجوز بانک مرکزی بوده است و تمامی تسهیلات مشکوک الوصول بوده و ریالی اخذ نگردیده است. در ادامه متهم مجید زاهدی در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت. 
پس از پایان دفاعیات متهم زاهدی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: پرونده آقای زاهدی مهم است و وی دو روند دارند در ابتدا انکار می‌کرد و طفره می‌رفت، اما در انتها همکاری خوبی کرد، ولی به جهت تاخیر در همکاری نمی‌توانم برای وی تقاضای تخفیف کنم.
وی با بیان اینکه تشکیل پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان در دادسرای امور اقتصادی با گزارشات مردمی بوده است، گفت: جمعی از فرهنگیان گزارشی به دکتر زابلی در آن زمان و در خصوص شرکت‌هایی که تسهیلات اخذ می‌کنند ارائه دادند که حتی اسم این افراد نیز در آن گزارش ذکر نشده بود و نوشته شده بود از طرف جمعی از فرهنگیان دلسوز، در گزارش اولیه ضابط اعلام شد ملکی که تهاتر آن غیرواقعی است وجود دارد که در بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم ملکی قدیمی بوده که در گزارش کارشناس عکسی که در گزارش کارشناسی ارائه شده ملک مجللی را نشان می‌دهد در ادامه کارشناس را خواستم و آن کارشناس تفهیم اتهام و جلب دادرسی صادر شد و در توضیحات خود اظهار داشت که فردی به نام فرزان گفته است که من این ملک را خودم تکمیل می‌کنم و اشاره کرد که آقای زاهدی در اعتبارات بنده را خواسته و گفته که برای چه می‌ترسید.
وی با بیان این که این ملک قرار بوده برای شرکت آقای محمد امامی به رهن بانک برود گفت: در آن جا به آقای زاهدی حساسیت پیدا کردیم و در تهاتر دو ملک در لواسان که مجموعاً ۳۰۱ میلیارد تومان ارزیابی شده؛ اما بیش از ۵۰، ۶۰ میلیارد تومان بیشتر نمی‌ارزیده در این جا نقشی برای آقای زاهدی شناسایی کردیم و در ادامه آقای زاهدی احضار و قرار وثیقه صادر شد.
قهرمانی ادامه داد: در حال نوشتن نامه انتقال آقای زاهدی به زندان بودم که وکیل آقای زاهدی وجه نقدی تامین کرد که آن وکیل، وکیل آقای امامی نیز شد و همان لحظه آقای زاهدی آزاد شد که در ردیابی‌های انجام شده متوجه شدیم وثیقه آقای زاهدی را آقای امامی به حساب وکیل می‌ریزد و وکیل بلافاصله پول را واریز کرده بود تا آقای زاهدی بازداشت نشود لذا حساسیت ما بیشتر شد و متوجه شدیم که آقای امامی به شدت نگران بازداشت آقای زاهدی هستند.
همچنین قهرمانی در ادامه با اشاره به شناسایی چهار حلقه در بانک سرمایه بیان داشت: ما چهار حلقه در بانک سرمایه شناسایی کردیم و آقای زاهدی در حلقه دوم است و از حلقه اول اطلاعی ندارد و حتی وی را در فشار گذاشتیم، اما واقعاً نمی‌داند.
در ادامه وکیل متهم زاهدی برای دفاع از موکل خود در جایگاه قرار گرفت و دفاعیات خود را تشریح کرد.

   28 فقره خیانت درامانت 
قاضی مسعودی مقام در ادامه از متهم مانی رهبری خواست تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد قاضی مسعودی مقام ضمن تفهیم اتهام به وی گفت: حسب محتویات پرونده و کیفرخواست شما متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق ۲۸ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۱۷ هزار ۲۲۱ میلیارد و ۹۹۵ میلیون ریال هستید آیا این اتهام را قبول دارید دفاعیات خود را شرح دهید

متهم گفت: من پس از بازنشستگی در بانک کشاورزی به عنوان رئیس شعبه بانک سرمایه در میدان آرژانتین وارد این بانک شدم و زمان بندی حضور من در بانک سرمایه بدین شرح است که از تاریخ ۲۵ تیر ۹۰ الی ۱۵ بهمن ۹۰ به عنوان رئیس شعبه آرژانتین از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۰ الی ۱۴ اردیبهشت ۹۲ به عنوان رئیس شعبه مستقل مرکز از تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۹۲ تا ۲۴ آبان ۹۲ معاون امور شعب بانک سرمایه و از تاریخ ۲۴ آبان ۹۲ تا ۲۰ بهمن ۹۳ رئیس اداره اعتبارات در بانک سرمایه بوده ام.
وی اظهار کرد: در خصوص ترکیب کمیته اعتبارات باید بگویم که حتی ریاست کمیته بر عهده مدیر امور اعتبارات بانک نبود بلکه مدیرعامل وقت بانک با انتخاب نماینده تام الاختیار از طرف خود منصوب می‌کرد و اکثر تسهیلات پرداختی از سوی حوزه مدیریت با دستورات تکلیفی به شعب گسیل می‌شده و من آغازگر و یا تسهیل گر هیچ مورد از تسهیلات نبوده ام.
متهم در ادامه گفت: از ۲۸ فقره شرکت‌هایی که در متن مندرج در کیفرخواست آمده مصوبات برخی شرکت‌ها متعلق به قبل از حضور رسمی من در کمیته اعتباری بوده است البته من باید پاسخگوی امضا‌های خود باشم، اما در محضر دادگاه سوگند می‌خورم هیچ گاه معوق و مشکوک الوصول شدن این تسهیلات را در ذهن خود نمی‌آوردم.
در ادامه قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و با ارائه توضیحاتی گفت: آقای رهبری اشارات خوبی داشت که با دستور آمرانه هیئت مدیره امضا کرده بودند اما سوال این جا است که فرق شما با یک پادو چه بوده که هیئت مدیره به شما دستور می داده که به عنوان مدیر اعتبارات امضا کنید؟ شما خبره بانک  و بازنشسته بانک هستید، می فرمایید شعبه فساد کرده اما شما چرا به عنوان مدیر اعتبارات جلوی آن را نگرفتید در مورد شرکت آقای شاملویی چه کردید و چه کار باید می کردید شما رئیس اداره اعتبارات بودید و وظیفه شما بررسی اعتبارات بوده است .
حمایت

منتشر شده در یکشنبه, 30 تیر 1398 09:55

 

 apple1  android1  tel11  insta1

00911556

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش