text1

جمعه, 04 تیر 1400-

اختلاسگران و رشوه‌بگیران اموال را به مردم بازگردانند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر در کشور، اتهام زنی‌های بدون سند را موجب وارد آمدن ضربه به روند مبارزه با فساد دانست و گفت: کسانی که به هر دلیل دچار هوای نفس شده و به اموال مردم با اخذ رشوه، پورسانت، اختلاس و ... دست‌اندازی کرده‌اند، بهتر است قبل از اینکه دستگاه قضایی به سراغشان برود، خودشان این اموال را بازگردانند.

به گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت‌الله سیدابراهیم رییسی در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه با تسلیت فرارسیدن ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، تصریح کرد: همه مظاهر عالی انسانی بر تابلوی عاشورا نقش بسته است. انسانیت، شجاعت، شهامت، ایستادگی در راه هدف، عبودیت و بندگی، ایمان، جهاد، شهادت، صبر، توکل، بصیرت، معرفت، دشمن‌شناسی، دشمن‌ستیزی، عدالت، برادری، گره‌گشایی از زندگی مردم، اقامه صلوه، ایتای زکات، امربه‌معروف و نهی از منکر، ازجمله مهم‌ترین درس‌های عاشورا برای همه نسل‌ها و عصرهاست. رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه عاشورا یک حادثه زودگذر نبوده و امروز باید در متن زندگی انسان معاصر باشد، افزود: از جلوه‌های مهم عاشورا، امید در زندگی است؛ لذا کسانی که از تبهکاری، فساد، استکبار و ظلم به ستوه آمده‌اند، با ابتنا به عاشورا می‌توانند با امید زندگی کنند.

‌‌   قلب پروژه دشمن از کار افتاده
آیت‌الله رییسی با اشاره به کلید زدن پروژه ناامیدسازی مردم توسط دشمن از مدت‌ها قبل، تاکید کرد: بی‌تردید مردم عاشورایی ما مأیوس نخواهند شد. پرچمی که مقام معظم رهبری برداشته‌اند، پرچم مقاومت و مبارزه با فساد است. بنده نیز یک طلبه و سرباز هستم و ملت بزرگ، مخلص و متدین، پای‌کار هستند. دولت، مجلس، نهادها و رسانه‌ها می‌دانند که گسترش فساد موجب ناامیدی و مبارزه با فساد موجب امیدواری در جامعه است. به حمدالله با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و حضور مردم درصحنه تا امروز قلب پروژه دشمن ازکارافتاده و مردم بیش از همیشه امیدوار به آینده نظام و کشور هستند. ادامه این روند نیز تلاش همگان را می‌طلبد.
رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر اینکه در مبارزه با فساد باید از افراط‌وتفریط پرهیز کرد، یادآور شد: هم بی‌عملی و هم انگشت اتهام بی سند به سمت کسی گرفتن، هر دو به روند مبارزه با فساد ضربه می‌زند. نباید کسانی خواسته یا ناخواسته امری غیر مستند را در فضای مجازی یا حقیقی به کسی نسبت دهند. اگر سندی وجود دارد باید به دستگاه قضایی ارایه شود زیرا اتهام زنی در فضای حقیقی و مجازی، موجب سلب امنیت روانی و اخلاقی از جامعه می‌شود و باید این موضوع به‌دقت کنترل شود. آیت‌الله رییسی بابیان اینکه دلسوزان نظام باید مستند سخن بگویند، اظهار کرد: دستگاه قضایی به‌هیچ‌عنوان ظلم به هیچ‌کس را روا نمی‌داند. ما معتقدیم در عین قاطعیت باید عادلانه و بر اساس آنچه منطبق با حق و عدل است، برخورد کنیم زیرابه اعتقاد ما چنین برخوردی است که می‌تواند امیدها را در جامعه افزون کند.

    حمایت از سرمایه‌گذاران
رییس قوه‌قضاییه همچنین به کسانی که به هر دلیل دچار هوای نفس شده و با اخذ رشوه و پورسانت، ارتکاب اختلاس یا کسب درآمد از محلی که مشروع نبوده است به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند، توصیه اکید کرد که پیش از ورود قوه‌قضاییه برای رسیدگی به پرونده آنان، خودشان این اموال را به مردم بازگردانند.
آیت‌الله رییسی گفت: دستگاه قضایی همچنین خود را موظف می‌داند که برای امیدآفرینی و برخورد با عناصر فاسد، از همه خدمتگزاران عرصه اقتصاد، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و مدیرانی که با جسارت، خلاقیت و شجاعت، تحریم‌ها را دور می‌زنند و اجازه نمی‌دهند خللی در زندگی مردم ایجاد شود، حمایت جدی کند.

   سامانه اموال مسئولان فعال شد 
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه سامانه اموال مسئولان فعال‌شده است، افزود: اگر کسانی به هر نحو گزارشی درباره زد و بندها، حیف‌ومیل بیت‌المال، تخلف و تعدی به حقوق مردم‌دارند، باید آن را به دستگاه‌های مسئول اعلام کنند و دستگاه‌ها نیز باید اقدام کنند زیرا اقدام از ناحیه سه قوه و نهادها می‌تواند برای مردم اطمینان‌بخش باشد. آیت‌الله رییسی همچنین یکی از مهم‌ترین پیام‌های عاشورا و نهضت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و تاکید کرد: باید روحیه و فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود و هر جا خلاف قانون، بی‌عدالتی و بی‌نظمی مشاهده شد، همگی باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند. مساله امربه‌معروف و نهی از منکر از اصول مهمه‌ای است که بر اساس روایات، همه اصول به این فریضه وابسته است و اگر این فرهنگ زنده باشد، جامعه نیز زنده می‌ماند.
رییس قوه‌قضاییه یادآور شد: 40 سال قبل، انکر منکرات نظام ستمشاهی بود و امروز، اعرف معروف‌ها نظام جمهوری اسلامی است که حفظ این نظام منوط به صیانت از آن در برابر فساد و دشمنی‌هاست و این نیز در پرتو امربه‌معروف و نهی از منکر و همچنین مقاومت و ایستادگی به دست می‌آید.
آیت‌الله رییسی بابیان اینکه امروز آمریکایی‌ها به پایان راه رسیده و دنبال مذاکره‌اند، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که گشایش اقتصادی و برداشتن تحریم‌ها، مقدمه هرگونه مذاکره است، نه نتیجه آن. مردم بزرگ ایران نیز با این تحریم‌ها و فشارها عقب‌نشینی نخواهند کرد و امروز باید اروپا و آمریکا در عمل اقدام به برداشتن تحریم و گشایش‌های اقتصادی کنند.
رییس قوه‌قضاییه در پایان با اشاره به موضوع کشمیر، از همه مسئولان حقوقی و قضایی جهان خواست که اجازه ندهند حقوق مردم کشمیر ضایع شود و همچنین هند و پاکستان را به پاسداشت حقوق حقه مردم این منطقه دعوت کرد. همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی به بیان نکاتی درباره سامانه اطلاعات دارایی مسئولان پرداخت و از تهیه دستورالعملی در این زمینه خبر داد.
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مرتضوی مقدم، رییس دیوان عالی کشور نیز از مختومه کردن ۷۰۰ پرونده مربوط به ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری خبر داد. همچنین خداییان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: جزایر کیش و قشم ازنظر ثبتی مشکلاتی دارند که برای حل آن‌ها باید چاره‌اندیشی شود. ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز به بروز مشکلی در خصوص اردوگاه شهید باهنر اشاره کرد و گفت: دولت برای این اردوگاه وام گرفته و به دلیل عدم بازپرداخت، مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده است که باید رفع شود. همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز به شکایات مردم از دفاتر خدمات قضایی خبر داد و بر لزوم نظارت بیشتر بر این دفاتر تاکید کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد موحدی آزاد، دادستان انتظامی قضات نیز از تردید در صلاحیت ۱۷ قاضی در استان‌های کرمانشاه و کردستان خبر داد و اتهامات منتسب به این افراد را عمدتاً مالی و در برخی موارد نیز مواد مخدری عنوان کرد.

 حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 12 شهریور 1398 09:48

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,189
یورو 28,291
پوند 34,105
یوان چین 3,760
دینار عراق 203
دینار کویت 81,650
درهم 6,588
لیر 2,780
سکه بهار آزادی 10,201,000
سکه امامی 10,283,000
نیم سکه 5,550,000
ربع سکه 3,550,000
سکه 1 گرمی 2,250,000
طلای 24 عیار 1,378,400
طلای 18 عیار 1,033,800
طلا مثقالی 4,474,000
طلا اونس 178
بیت کوین 846,615,000
اتریوم 48,378,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,835
دلار استرالیا 18,620
دلار نیوزلند 17,710
دلار سنگاپور 18,160
دلار هنگ کنگ 5,970
ریال عربستان 7,253
ریال قطر 6,790
ریال عمان 63,340
فرانک سوییس 26,850
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,300
کرون نروژ 2,890
دینار بحرین 64,500
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 168
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,740
رینگیت مالزی 3,220
بات تایلند 790
افغانی 328

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش