text1

شنبه, 30 تیر 1403-

رییس کانون سردفتران و دفتر یاران خبر داد صدور سند خودرو در دفاتر اسناد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس کانون سردفتران و دفتر یاران از پایان اختلاف موجود میان پلیس و دفاتر اسناد رسمی برای صدور سند خودرو خبر داد.

محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری، گفت: در سازمان ثبت اسناد تحولات زیادی شکل‌گرفته و در رابطه با ارتقا سند رسمی بررسی‌های لازم در حال حاضر در کمیسیون قضایی مجلس در حال انجام است چراکه طرح ارتقای اسناد رسمی از سوی سازمان ثبت اسناد به مجلس ارسال‌شده است.
به گزارش فارس، وی در مورد بروز تخلفات در دفاتر اسناد رسمی گفت: در 6 ماهه امسال 684 بازرسی داشته‌ایم که بیشتر تخلفات شکلی و مربوط به استعلام نگرفتن دفاتر بوده است. دفاتر از 4 مرجع رسمی سازمان بازرسی، ثبت اسناد، امور مالیاتی و کانون سردفتران تحت نظارت قرار می‌گیرند و تخلفات در این حوزه بسیار پایین است. 
اردکانی گفت: به همین دلیل اعزام تیم‌های بازرسی از سوی این مراجع برای نظارت بیشتر به عملکرد دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود. وی در مورد افزایش تعرفه دفترخانه‌ها گفت: طی 4 سال گذشته علیرغم افزایش تورم تعرفه دفاتر تغییر نکرده و این در حالی است که ما پیشنهاد افزایش تعرفه را داده‌ایم که پس از تایید رییس قوه‌قضاییه اعمال خواهد شد. 
رییس کانون سردفتران و دفتر یاران گفت: از میان 7 هزار و 300 دفتر اسناد رسمی 5 هزار و 900 دفتر به معنی واقعی زیرخط فقر هستند. اکنون چندین ماه از زمان افزایش قانونی تعرفه گذشته و باید تعرفه به‌روز شود. اردکانی در مورد شاخص تعیین سردفتر گفت: این شاخص با توجه به جمعیت و درآمد تعیین می‌شود که به ازای هر 15 تا 20 هزار نفر باید یک دفترخانه ایجاد شود که اکنون افزایش دفاتر معادل تعطیلی سایر دفاتر است و جذب سردفتر نیز بر اساس قانون خلاف است. رییس کانون سردفتران و دفتر یاران با تاکید بر اینکه تعرفه دفاتر باید هر 4 سال یک‌بار موردبازنگری قرار گیرد، گفت: اقدامات کارشناسی آن از سوی کانون انجام‌شده و منتظریم تا ابلاغ شود.
اردکانی در مورد صدور سند خودرو نیز گفت: در گذشته اختلافی بین پلیس و دفترخانه‌ها برای صدور سند خودرو وجود داشت که با ماده 29 قانون تخلفات رانندگی این اختلافات پایان یافت. به‌طوری‌که اکنون پلیس کار تعویض پلاک را انجام می‌دهد و دفاتر اسناد رسمی سند خودرو صادر می‌کنند. وی از افزایش صدور 22 هزار سند خودرو در 6 ماهه امسال خبر داد و گفت: این افزایش نشان‌دهنده این است که مردم به سمت ثبت سند خودرو روی آورده‌اند.

     آمادگی دفاتر برای ثبت پیش‌فروش آپارتمان 
رییس کانون سردفتران و دفتر یاران در رابطه با قانون پیش‌فروش آپارتمان گفت: دفاتر آمادگی دارند که قانون پیش‌فروش آپارتمان را ثبت کنند و پیشنهاد بنده این است که اگر در سامانه ثبت اسناد این موضوع ثبت شود مشکلاتی مانند وضعیتی که در 65 آپارتمان در شهرری رخ داد تکرار نمی‌شود. باید برای پیش‌خرید ساختمان‌ها مردم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و آن را ثبت کنند و دفترخانه‌ها ملزم هستند سند پیش‌فروش ساختمان را صادر کنند.

اردکانی در مورد اسکن اسناد دفترخانه‌ها گفت: در این موضوع بحث‌های مفصلی انجام‌شده آئین‌نامه آن به تصویب رسیده است. تائید نهایی شده و قرار است ظرف یکی دو هفته آینده به امضا و تائید برسد و به‌این‌ترتیب اسناد در دفاتر با اسکن شدن در برابر تخریب مقاوم می‌شوند.
      صدور گواهی تسویه‌حساب مالیاتی در دفاتر 
وی همچنین از صدور گواهی تسویه‌حساب مالیاتی در دفاتر خبر داد و گفت: تا به امروز گواهی مالیاتی باعث این می‌شد که مردم چندین سفر درون‌شهری داشته باشند؛ بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که در 800 دفتر در تهران به‌صورت پایلوت و سپس در 1700 دفتر در استان تهران گواهی مالیاتی که طی یک روز صادر کنیم و امیدواریم سازمان مالیاتی امکانات خود را بسیج کند تا بتوانیم در سراسر کشور این اقدام را انجام دهیم.

رییس کانون سردفتران و دفتر یاران همچنین گفت: قرار نیست که قولنامه‌ها حذف شوند. بلکه قرار است ساماندهی شوند و مشاوران املاک طبق قانون موجود فعالیت خواهند کرد و در سال آینده ساماندهی لازم انجام خواهد گرفت. 
وی همچنین در مورد صدور سند تک‌برگ در دفاتر اسناد رسمی گفت: کارگروه‌هایی در رابطه با این موضوع ایجادشده اما هنوز نهایی نشده و ما مشکلات قانونی در این زمینه‌داریم و با توجه به ظرفیت‌های قانونی باید اصلاحاتی در آن انجام گیرد که در آینده نزدیک آن را اعلام خواهیم کرد.

 حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 30 مهر 1398 09:38

 

 apple1  android1  tel11  insta1

00911556

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش