text1

جمعه, 04 تیر 1400-

سخنگوی قوه‌قضاییه: اکثر زندانیان فراری سقز دستگیر شدند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : سخنگوی قوه‌قضاییه در رابطه با اعطای مرخصی به زندانیان مطابق بخشنامه اخیر رییس قوه‌قضاییه، گفت: هیچیک از کشورها نتوانستند چنین اقدامی انجام دهند و این واقعا یک اقدام بی نظیر در نظام حکمرانی کشورها بود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه در گفت‌وگو با برنامه پارک شهر رادیو تهران در رابطه با اعطای مرخصی به زندانیان مطابق بخشنامه اخیر رییس قوه‌قضاییه اظهار کرد: با عنایتی که رهبر معظم انقلاب در مورد عفو زندانیان و ریاست قوه‌قضاییه در مورد مرخصی داشتند و با توجه به فرهنگ دینی و اسلامی و  قضایی و شرایط موجود کشورمان، قریب به صد هزار نفر از زندانیان توانستند در این ایام از مرخصی بهره مند شوند و در کنار خانواده باشند و دغدغه‌ سلامت خود و خانواده آن‌ها کاهش یابد. وی افزود: حدود ده هزار نفر از مجموع زندانیان، مشمول عفو مقام معظم رهبری شدند و پرونده محکومیت آن‌ها خاتمه یافت.

    اهتمام کشور‌های مدعی حقوق بشر به بهداشت زندانیان به اندازه ما نیست
سخنگوی قوه‌قضاییه این اقدام را یک اقدام بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: امروزه شیوع ویروس کووید ۱۹ را در کشور‌های مختلف داریم و میزان آلودگی به ویروس و تعداد مبتلایان و جانباختگان در بسیاری از کشور‌های مدعی حقوق بشر به مراتب بیش از کشور ماست؛ تعداد زندانیان آن‌ها هم بیشتر است ولی اهتمام آن‌ها به بهداشت زندانیان به اندازه ما نیست. وی ادامه داد: یک اهتمام بسیار جدی در جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سازمان زندان‌ها انجام شد تا از ابتلای کسانی که در زندان هستند، پیشگیری شود و مبتلا به ویروس نشوند. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: این اقدام هم در جهت حوزه سلامت و هم در اعطای مرخصی، در کشور‌های مختلف دنیا اصلا شبیه و نظیر ندارد و هیچیک از کشورها نتوانستند چنین اقدامی انجام دهند و این واقعا یک اقدام بی نظیر در نظام حکمرانی کشورها بود.

    ناآرامی در زندان‌ها توطئه بود
اسماعیلی در پاسخ به سوالی در رابطه با ناآرامی در برخی از زندان‌های کشور از جمله سقز و شیراز، افزود: موضوع زندان سقز یک حادثه و استثنا بود. اقدامی درآمیخته از توطئه تعدادی از زندانیان و دو سه نفر از پرسنل حوزه زندانبانی که برخلاف جمع کثیری از زندانبانان و پرسنلی که وظیفه شناس و هوشمند هستند، به نوعی قصور و تقصیر کردند و این حادثه در آن زندان اتفاق افتاد و منجر به فرار تعدادی از زندانیان شد.

    کارکنان مقصر حادثه شناسایی و بازداشت شدند 
وی بیان کرد: در وهله اول کارکنان مقصر حادثه شناسایی و بازداشت شدند و با هماهنگی و انسجامی که نیرو‌های امنیتی و انتظامی داشتند و با پیگیری‌های مجدانه همکاران قضایی، اکثر قریب به اتفاق زندانیان فراری از جمله تمامی زندانیانی که جرایم سنگین داشتند، با کمک ماموران و بخشی هم با کمک مردم و اطلاعاتی که خود مردم منطقه به مامورین دادند، دستگیر شدند.

سخنگوی قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۸ نفر از جمعیت ۷۴ نفره بیرون هستند که جزو مجرمین خطرناک نیستند. در جمع زندانیان فراری چند نفری بودند که خود یا خانواده، آن‌ها را به زندان معرفی کردند و امیدواریم مابقی نیز به لحاظ اینکه محکومیت سنگین ندارند، خودشان را معرفی کنند. اسماعیلی افزود: اولویت ما دستگیری کسانی بود که جرایم سنگین و خشن انجام داده بودند که همه آن‌ها دستگیر شدند.
    خنثی‌سازی توطئه ناآرامی در زندان شیراز
سخنگوی قوه‌قضاییه ادامه داد: ان‌شاءالله هم به لحاظ خدماتی که ارائه می‌شود، هم به لحاظ اشرافی که هست و هم باوجود مامورین خوب و وظیفه شناس و دلسوز، دیگر این حوادث را در زندان‌ها نخواهیم داشت و زندان سقز یک حادثه استثنایی بود. وی گفت: در شیراز هم تعدادی از زندانیان به دنبال این بودند تا ببینند آیا می‌توانند اقدامی شبیه زندان سقز را انجام دهند که با هوشیاری‌ها و آمادگی‌ها نتوانستند کاری انجام دهند و در آنجا حادثه مهمی رخ نداد.

    نامه برخی از چهره‌های سینمایی در مورد آزادی یکی از متهمان اقتصادی
اسماعیلی در خصوص نامه برخی از چهره‌های سینمایی در مورد آزادی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار کرد: نامه موسوم به نامه برخی هنرمندان و سینماگران، هنرمندانه نبود؛ در این نامه از کسی که حداقل در مظان اتهامات اقتصادی است، تعریف و تمجید‌هایی شده؛ البته حکم این پرونده هنوز صادر نشده و نمی‌توانم جزییات را اعلام کنم.

سخنگوی قوه‌قضاییه ادامه داد: نکته دوم درباره این نامه عدم شفافیت در جمع آوری امضا‌ها بود که برخی از کسانی که نامشان بعنوان امضاکننده آمده، گفتند ما اصلا امضا نکردیم یا متن دقیق را به ما نگفته بودند. نکته سوم نیز انتشار این نامه در فضای مجازی بود. اگر یک جمعی نامه‌ای به یکی از مقامات می‌نویسند، باید صبر کنند تا در چارچوب ضوابط قانونی و رعایت عدل و انصاف موضوع بررسی شود. اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت متن نامه‌ای که به قوه‌قضاییه آمده با متن نامه منتشر شده در فضای مجازی، بیان کرد: دو متن را با هم مقایسه نکردم و متن نامه‌ای که به قوه‌قضاییه آمده را دیدم. ما به حکم قانون و بر اساس عدل و انصاف در این پرونده و پرونده‌های دیگر تصمیم خواهیم گرفت. این پرونده هنوز منتهی به صدور رای نشده و در دادسراست و کار تحقیقات  آن در دست انجام است. وی خاطرنشان کرد: این پرونده بسیار گسترده‌ است و تعدادی از متهمان آن به دادگاه رفته و محکوم شده‌اند؛ اما در خصوص تعدادی دیگر از جمله فرد مورد نظر نویسندگان نامه، هنوز رسیدگی کامل قضایی در  پرونده انجام نشده است.

     وضعیت محکومان دیه و مهریه در شرایط کرونایی
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره محکومان دیه و مهریه در شرایط کرونایی و تحت تاثیر قرار گرفتن درآمد افراد و با توجه به اینکه این افراد از قوه‌قضاییه و دادگاه‌ها خواستار نگاه همراه با عطوفت بوده‌اند، بیان کرد: حتما این کار انجام می شود و نحوه اجرای محکومیت‌ها منبعث از وضعیت اقتصادی و میزان درآمد محکوم‌علیه است. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: وقتی به هر دلیل درآمد محکوم‌علیه کاهش پیدا کند، همکاران قضایی این توجه را دارند. در جلسه هفته گذشته که ریاست قوه‌قضاییه با همه روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان ها داشتند، توصیه‌هایی در ارتباط با دادرسی در ایام شیوع ویروس کرونا مطرح شد؛ از جمله اینکه همکاران در این شرایط در ارتباط با محکومان مالی خصوصا محکومان غیرعمد مثل دیه و مهریه حتما عنایت لازم را داشته باشند. سخنگوی قوه‌قضاییه درباره تعدادی از مسئولان قوه‌قضاییه که بخشی از درآمدشان را برای کمک به آسیب دیدگان از کرونا اهدا کرده‌اند، بیان کرد: پیشگام این موضوع رهبر معظم انقلاب بودند که در فرمایشات نیمه شعبان در ارتباط با این کمک‌های مهربانانه به نیازمندان صحبت کردند و بخش‌هایی از جامعه و مردم این خواسته را اجابت کردند. مسئولان قوه‌قضاییه نیز داوطلبانه تصمیم گرفتند بیست‌درصد از حقوقشان را به مدت سه ماه به نیازمندان آسیب دیده از موضوع کرونا اختصاص دهند و این اقدام انجام شد و بخش های دیگر نیز می توانند به این پویش بپیوندند.

حمایت

منتشر شده در چهارشنبه, 27 فروردين 1399 11:00

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,189
یورو 28,291
پوند 34,105
یوان چین 3,760
دینار عراق 203
دینار کویت 81,650
درهم 6,588
لیر 2,780
سکه بهار آزادی 10,201,000
سکه امامی 10,283,000
نیم سکه 5,550,000
ربع سکه 3,550,000
سکه 1 گرمی 2,250,000
طلای 24 عیار 1,378,400
طلای 18 عیار 1,033,800
طلا مثقالی 4,474,000
طلا اونس 178
بیت کوین 846,615,000
اتریوم 48,378,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,835
دلار استرالیا 18,620
دلار نیوزلند 17,710
دلار سنگاپور 18,160
دلار هنگ کنگ 5,970
ریال عربستان 7,253
ریال قطر 6,790
ریال عمان 63,340
فرانک سوییس 26,850
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,300
کرون نروژ 2,890
دینار بحرین 64,500
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 168
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,740
رینگیت مالزی 3,220
بات تایلند 790
افغانی 328

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش