text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و دیگر متهمان

سایت حقوقیدیده بان هشتم : پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و متهمان دیگر این پرونده، به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

قاضی بابایی در ابتدای جلسه دادگاه از وکیل متهم طبری خواست تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد. قاضی بابایی به وکیل متهم طبری گفت: در خصوص اتهامات موکل خود دایر بر اخذ رشوه از مصطفی نیاز آذری دفاعیات خود را شرح دهید.
به گزارش میزان، وکیل متهم طبری عنوان کرد: درباره موضوع دفترخانه و نقل‌وانتقال در بند ۵ اتهامات باید بگویم در این خصوص جعلی صورت نگرفته، موکل بنده از ناحیه همسرش و نیاز آذری به وکالت از حیدری فرد حضور پیدا کرد. قاضی بابایی خطاب به نماینده دادستان گفت: آیا در خصوص موارد مطرح‌شده از سوی وکیل متهم طبری پاسخی دارید؟ قهرمانی در پاسخ گفت: بله. وکیل متهم طبری گفت: در مورد ملکی (در جلسه قبل در موردان فیلمی هم پخش شد) ارزشی که برایان اعلام‌شده است اغراق‌آمیز است. وکیل متهم طبری در ادامه اظهار کرد: فیلم پخش‌شده در دادگاه به‌صورت فنی و سه‌بعدی نمی‌تواند ادله اثبات جرم باشد. قاضی خطاب به وکیل متهم طبری، گفت: آقای وکیل آنچه در دادگاه پخش شد فیلم نبود بلکه تصاویری بود که به‌وسیله ضابطین تهیه‌شده بود و با اجازه دادگاه پخش شد؛ اینکه شما از پخش فیلم سخن می‌گویید، باید بدانید که یک فیلم متضمن خصائص ویژه‌ای است.
وکیل متهم طبری در ادامه تصریح کرد: شرط فی‌مابین طبری و نیاز آذری هرگز تحویل گرفتن ساختمان مستقر در زمین‌های بابلسر نبود، به‌عبارت‌دیگر ملک مذبور به‌صورت غیررسمی به همسر موکل من انتقال یافت. وکیل متهم طبری افزود: موکل من در غیاب نیازآذری و در ایام اقامت وی در خارج هر از چند گاهی برای نظارت بر روند پیشرفت ساختمان به محل موردنظر سرکشی می‌کرده تا ساختمان مذبور هرچه زودتر آماده شود و به فروش نهایی برسد. وکیل متهم در ادامه با اشاره به موضوع لاشه‌های ۱۵ فقره چک ۴۵۰ میلیارد تومانی که از منزل متهم کشف‌شده است، گفت: لاشه‌های ۱۵ فقره چک مندرج در کیفرخواست هیچ‌گاه به بانک انتقال نیافته است. وکیل متهم طبری تصریح کرد: منشأ روابط قراردادهای حقوقی طبری و نیازآذری از آنجایی ناشی می‌شود که نیازآذری از فعالان اقتصادی کشور در حوزه‌هایی، چون طلا و پروتئین و همشهری طبری بوده است.
وکیل متهم طبری در ادامه گفت: موکل ۵ قطعه زمین ثبتی بر روی کاغذ با همان کاربری از مصطفی نیازآذری خریداری کرده، دادسرا به کدامین دلیل پیگیری ادعای پرونده نیازآذری را مرتبط دانسته است. وکیل متهم طبری بیان کرد: در کیفرخواست از آقایان عزیزخانی و ماهوتی تحقیق‌شده و اظهارات آنان استناد شده از دادگاه استدعا می‌شود در خصوص سوابق ماهوتی با نیازآذری تحقیق شود. وکیل متهم طبری درباره بی‌اطلاع بودن همسر موکل از موضوع وکالت‌نامه‌ها گفت: موکل همسر خود را مطلع ساخته است.
در ادامه جلسه نماینده دادستان به اذن قاضی برای ارائه توضیحات پیرامون دفاعیه از سوی وکیل متهم طبری، در جایگاه قرار گرفت. قهرمانی نماینده دادستان در ابتدای سخنان خود ضمن ابراز تأسف از فوت احدی از متهمان پرونده به نام منصوری اظهار کرد: امیدواریم با پیگیری مقامات ذی‌ربط ایران و مقامات دولت رومانی ابعاد این حادثه دقیقاً و سریعاً بررسی شود و درباره نحوه و علت فوت نامبرده، پاسخ روشن و رسمی و قانع‌کننده به دستگاه قضایی ایران ارائه شود.
نماینده دادستان گفت: دادسرا در فرآیند تحقیقات مقدماتی و کشف جرم در مورد اتهامات همه متهمان ازجمله متهم منصوری بررسی‌های مؤثر را انجام داده و مستندات فراوانی را تحصیل‌کرده است لذا نبود متهم منصوری ازنظر دادسرا هیچ خللی بر روند دادرسی پرونده ایجاد نمی‌کند. در ادامه جلسه دادگاه قاضی گفت: راجع به فوت متهم ذکرشده، تا این لحظه صحت‌وسقم موضوع برای دادگاه احراز نشده، در صورت احراز صحت خبر، دادگاه وفق قانون در این خصوص اظهار تصمیم می‌کند.
نماینده دادستان با اشاره به موارد مطرح‌شده از سوی وکیل متهم طبری گفت: وکیل متهم که مدعی است موکلش طی ۲۰ سال سرسوزنی تخلف مرتکب نشده، توضیح نمی‌دهد که موکلشان چرا بدون داشتن سمت و بدون تصریح به وکالت، به‌جای همسرش در ۵ فقره اثرانگشت درج می‌کند؛ حال‌آنکه بر اساس ماده ۱۰۰ قانون ثبت اسناد و املاک کشور این عمل موکل وی جرم جعل محسوب می‌شود. نماینده دادستان در ادامه با اشاره به ادعای وکیل متهم مبنی بر ۵ مورد نقض قانون از سوی نماینده دادستان اظهار کرد: آقای وکیل صراحتاً با مصداق باید بگویند که کدام اصل قانونی از سوی نماینده دادستان و دادسرا نقض شده است؛ آیا ما چیزی خارج از موضوع را مطرح کردیم؟

   نماینده دادستان طرف دعوا است
نماینده دادستان تصریح کرد: وکیل متهم نقض اصل تضمین حقوق طرفین را مطرح می‌کند؛ وی ناراحت است که من از تخته وایت برد استفاده می‌کنم؛ خب ایشان هم از این تخته استفاده کنند. قهرمانی تصریح کرد: وکیل متهم از نقض اصل بی‌طرفی توسط نماینده دادستان سخن می‌گوید؛ سؤال من این است که آیا نماینده دادستان باید اصل بی‌طرفی را لحاظ کند؟ نماینده دادستان طرف دعوا است و مدعی‌العموم محسوب می‌شود.

    روی هوا نمی‌توان حرف زد!
نماینده دادستان تصریح کرد: وکیل متهم در جلسه امروز دادگاه از نمایش فیلم تکنیکی سخن گفت؛ در اینجا باید متذکر شوم که ما آن فیلم را به‌عنوان ادله جرم به کار نبردیم، بلکه، چون آقای طبری گفت آن زمین دیمی است به اذهان چنین القا شد که یک بیابان است حال‌آنکه ما نشان دادیم که این زمین به تعبیر آقای طبری دیمی دارای چه تصاویر لوکس و چشم‌نوازی است. نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: خواهشم این است در خصوص یک و نیم میلیارد تومان، وکیل متهم طبری، پرونده را بخواند ما تمام حساب‌ها را درآوردیم. متهم طبری در تاریخ 11/3/89 یک میلیارد به‌حساب ابراهیم غفاری که کارمند نیاز آذری بود ریخت. روی هوا نمی‌توان حرف زد. متهم طبری سال ۸۹ یک میلیارد به نیاز آذری می‌دهد که همان نیز مظنون به پولشویی است.

نماینده دادستان گفت: ما اسناد را بررسی کردیم و در دفاتر نیاز آذری هاردی با اطلاعات خوبی به دست آوردیم. در اسناد مالی نیاز آذری پرونده‌ای در خصوص طبری دارد. حساب چک‌ها را درآوردیم که گفتند وصول کردیم و داده‌ایم به متهم طبری. پول‌ها را به‌صورت نقدی به متهم طبری در دفترش تحویل می‌دادیم و همه چک‌ها وصول‌شده است. قهرمانی گفت: از طرفی ملک در زمان واگذاری کاربری زراعی داشته، اما اگر زراعی بوده چرا در این ملک ویلای لوکس ساخته شد که این یک جرم دیگر است و بر اساس کدام مجوز بوده است؟

   ۵ وکالت جعلی طبری به فردی برای پیگیری امور ثبتی
قهرمانی گفت: اختیارات روند کار را متهم طبری داشته است. طبری ۵ وکالت جعلی را به فردی برای پیگیری امور ثبتی می‌دهد. به چه علتی، برای پروانه ساختمان به برادرخانم نیازآذری وکالت می‌دهد؟

نماینده دادستان گفت: اگر مدعی هستید که بابت حساب‌وکتاب بوده چرا ملک تمام‌شده و متهم طبری با خانواده به آنجا می‌رفته است؟ وی افزود: قرارداد میان طبری و نیازآذری را نیز ارائه دهید. در پرونده به راشی و مرتشی اذعان داریم. در بحث یک میلیارد تومان نیز به دائن و مدیون اذعان داریم، همچنین مهندس بودن طبری برای بنده احراز نشده است و تقاضا دارم که مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی را بیاورید. قهرمانی با اشاره به اظهارات وکیل متهم طبری که گفته بود نام موکل در اسناد آمده است، گفت: در ۵ فقره سند جعلی اسم طبری کجا آمده است؟ از دادگاه تقاضا دارم که از آقای مصدق به‌عنوان مطلع توضیحات را استماع کند. قاضی بابایی از مصدق به‌عنوان مطلع پرونده خواست در جایگاه حاضر شود. نماینده دادستان بیان کرد: مصدق، کارشناس رسمی دادگستری است. وی کارمند شاغل در معاونت اجرایی قوه‌قضاییه بود که طبری ایشان را ۱۵ روز برای پیگیری ثبتی ملک بابلسر به آنجا می‌فرستد. مصدق به‌عنوان مطلع گفت: طبری به من گفت که ملک برای خانمی در خارج از کشور است و امور ملک را پیگیری کن، من از ۵ سند تک‌برگ و نقشه جانمایی عکس گرفتم و طبری دستش را روی اسناد می‌گذاشت، به طبری گفتم باید به ثبت آنجا مراجعه کنم. مطلع پرونده افزود: طبری گفت با ثبت آنجا هماهنگ کردم با شما همکاری کنند. قاضی سؤال کرد چرا طبری دستش را روی اسم افراد می‌گذاشت؟ مطلع پرونده پاسخ داد نمی‌دانم که دلیل پنهان کردن نام خانمشان چه بود، در اداره ثبت گفتم که ملک برای همسر یکی از نمایندگان مجلس است، طبری نمی‌خواست که من اطلاعی از جزئیات ملک داشته باشم. قاضی بابایی پرسید: کی متوجه شدید که ملک متعلق به همسر طبری است؟ مصدق به‌عنوان مطلع پرونده پاسخ داد: وقتی به نام مطلع من را احضار کردند متوجه شدم که ملک برای همسر طبری است اداره ثبت نیز از این موضوع اطلاعی نداشت. قاضی بابایی با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.

 

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 02 تیر 1399 08:54

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 974,555,869
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش