text1

شنبه, 30 تیر 1403-

رییس قوه‌قضاییه تاکید کرد: پیگیری مصوبات سفرهای استانی برای گره‌گشایی از کار مردم

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه با اظهار تأسف در خصوص عدم تعیین هیات مدیره کارخانه ماشین‌سازی تبریز گفت: ماشین‌سازی تبریز که بعد از اقدامات قضایی و باهمت کارگران و کارشناسان برپا شد، شاهد تأخیر در تعیین هیات مدیره به خاطر اختلاف دو سازمان دولتی است که اصلاً به صلاح نیست.

 به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه پیگیری مصوبات سفرهای استانی با روسای کل دادگستری استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان و سیستان و بلوچستان، در جریان آخرین وضعیت اجرای مصوبات سفرهای استانی در این استان‌ها قرار گرفت.

   در سفرهای استانی اصل بر پیگیری و اجرای مصوبات سفرهاست
 رییس قوه‌قضاییه دراین‌ارتباط ویدئو کنفرانسی با اشاره به این‌که هدف اصلی در سفرهای استانی، اجرای مصوبات این سفرها است، گفت: در سفرهایی که انجام می‌دهیم، بنای ما بر انجام مصوبات و پیگیری آن‌هاست که به‌مراتب مهم‌تر از دیدوبازدیدها است. مردم انتظارشان این است که پس‌ازاین سفرها اتفاقی بیافتد که در جهت تسهیل دسترسی آن‌ها به عدالت و گره‌گشایی از کارشان باشد.

در این نشست، موسی خلیل‌اللهی، رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با اشاره به سفر آبان ماه ۱۳۹۸ رییس قوه‌قضاییه به این استان گفت: استان آذربایجان شرقی ۲۰ سال منتظر حضور ریاست قوه‌قضاییه در استان بود که این مهم در دوره جدید صورت گرفت و آثار بسیار مهمی را بر جای گذاشت که ازجمله آن تصویب مبلغ ۶۱ میلیارد تومان برای رسیدگی به مشکلات استان بود که حدود ۴۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات خاص در نظر گرفته شد و تاکنون ۱۰ میلیارد تومان از این عدد محقق شده است. رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی، ازجمله نتایج این سفر را تکمیل برخی پروژه‌های ناتمام در این استان عنوان کرده و افزود: درنتیجه این سفر ۵ پروژه ناتمام با مساحت ۶ هزار مترمربع در کمتر از ۸ ماه به اتمام رسید و در هفته قوه‌قضاییه افتتاح شد. همچنین ساختمان بخش ترکمانچای که وضعیت نامناسبی داشت تعویض شده و همکاران در محل جدید پاسخگوی مراجعه‌کنندگان هستند.
 خلیل‌اللهی یکی از موارد مورد تاکید در سفر استانی آذربایجان شرقی را پیگیری امور ثبتی عنوان کرده و از تشکیل جلسات هفتگی حدنگار خبر داد و افزود: به دنبال فعال شدن این جلسات، در سطح استان حدود ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی دولتی و ملی تثبیت مالکیت شده که بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از این اراضی در هفت‌ماهه اخیر تثبیت مالکیت شده‌اند. رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی به سیاست سالم‌سازی بخش‌های اداری قوه نیز اشاره‌کرده و گفت: متاسفانه بخشی از تخلفات در بحث زمین و ثبت در دفاتر ثبت اسناد اتفاق می‌افتد که در سال ۹۸، تعداد ۷۰۶ مورد تخلف توسط هیات نظارت رسیدگی و در سه‌ماهه اول ۲۲ مورد رأی صادرشده است.
 خلیل‌اللهی به پیگیری یکی از مصوبات سفر استانی درباره زنان زندانی استان نیز اشاره‌کرده و از اجرای عملیات احداث بند زنان با ۸۱۳ مترمربع خبر داد که فضای لازم برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای زنان زندانی در آن پیش‌بینی‌شده است.
رییس دادگستری آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این نشست و در پاسخ به پیگیری آیت‌الله رئیسی درباره تعیین تکلیف اراضی اسکو و ملکان گفت: راجع به موضوع ملکان که ۳۵۰۰ واحد را در معرض تخلیه و خلعید قرار داده است، پس از به دست آمدن مدرک جدید، درخواست اعمال ماده ۴۷۷ ارائه‌شده است که هفته آینده در حضور معاون قضایی قوه‌قضاییه این پرونده طرح موضوع خواهد شد. وی در خصوص رفع تعارض اراضی اسکو در شهر جدید سهند نیز گفت: دادگستری ورود خوبی در این مورد داشته و قضات آرای لازم را صادر کردند و در آن بخشی که نظر قضات بر این بود که اراضی جزو اراضی ملی است، افرادی اعتراض کردند که اعتراض آن‌ها در حال حاضر در شعب تجدیدنظر تبریز در حال رسیدگی است.
 رییس دادگستری آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت کارخانه ماشین‌سازی تبریز پس از سفر استانی آیت‌الله رئیسی بیان کرد: شما بازدیدی از کارخانه داشتید که آثار بسیار خوبی داشت که با ورود دادگستری استان، از طرف هیات عامل، مدیرعامل تعیین و مقدمات تعیین هیات مدیره فراهم شد؛ اما متاسفانه به دلیل اختلاف سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی فولاد، هنوز هیات مدیره انتخاب‌نشده است. البته کارخانه مشغول کار و کارگران در حال فعالیت هستند و مشکلات کارگری و مواد اولیه وجود ندارد، اما درخواست ما ورود شما برای حل این موضوع است. خلیل‌اللهی در خصوص رسیدگی به پرونده‌های معوق بیان کرد: آذربایجان شرقی با رسیدگی به ۸۲ درصد از پرونده‌ها در رتبه دوم کشور قرار دارد که تا به‌زودی به رقم بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید و بقیه پرونده‌ها پرونده‌هایی هستند که به لحاظ ماهیت آن‌ها قابلیت مختومه شدن ندارد. وی همچنین از برگزاری ۵۶ جلسه عمومی با حدود ۴ هزار نفر از مراجعین، ۲۰ جلسه در مساجد و همچنین جلسات نقد آرا با حضور نخبگان، اساتید دانشگاه و وکلا و کارشناسان خبر داد.

   ثبت مالکیت ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی در آذربایجان شرقی قابل‌تقدیر است
رییس قوه‌قضاییه ضمن تشکر از رییس دادگستری آذربایجان شرقی و کارکنان دستگاه قضا در این استان گفت: ارتباط با مردم از برنامه‌های مورد تاکید رهبری معظم انقلاب است. کاهش چشمگیر پرونده‌های معوق در استان و تثبیت مالکیت ۴۰۰ هزار هکتار نیز اتفاقات شایسته‌ای بود که جای تقدیر دارد. آیت‌الله رئیسی موضوع باز اجتماعی کردن زندانیان را یکی از دغدغه‌های جدی دستگاه قضا عنوان کرده و گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما مسئله بازاجتماعی کردن زندانیان و بازسازی شخصیت آن‌هاست. این مهم است که زندانیان در زندان مشغول کار و تولید باشند چراکه یکی از نکات محوری برای اصلاح مجرمانی که در زندان‌ها نگهداری می‌شوند این است که بیکار نباشند و حتماً مشغول کار شوند.

   مایه تأسف است که هیات مدیره ماشین‌سازی تبریز همچنان تعیین تکلیف نشده است
رییس قوه‌قضاییه با اظهار تأسف در خصوص عدم تعیین هیات مدیره کارخانه ماشین‌سازی تبریز گفت: ماشین‌سازی تبریز بعد از اقدامات قضایی باهمت کارگران و کارشناسان برپا شد، اما الان به خاطر اختلاف دو سازمان دولتی و اداری، تعیین هیات مدیره به تأخیر افتاده که اصلاً به صلاح نیست. این موضوع را دنبال می‌کنیم تا از سوی دولت هیات مدیره به‌زودی تعیین شود چراکه این امر موجب تسهیل و رونق تولید می‌شود. محمدرضا مترقب، رییس کل دادگستری استان کردستان نیز در این نشست تصویری به ارائه گزارشی از مراحل اجرای مصوبات سفر استانی رییس قوه‌قضاییه به استان کردستان پرداخت. مترقب با اشاره به مختومه شدن ۱۵ هزار و ۸۹۲ پرونده در سال ۹۸ گفت: در این سال مشکلات ۶۰ واحد تولیدی بررسی و از تعطیلی ۳۴ واحد جلوگیری شد. همچنین در جهت سالم‌سازی فضای اداری استان با تعدادی از مدیران کل و کارکنان متخلف ادارات، برخورد قضایی لازم توسط دادستان مرکز استان انجام شد که بخشی از آن مرتبط با اراضی ملی و دولتی بود و پرونده‌های متعددی تشکیل‌شده است.

 رییس دادگستری استان کردستان درباره وضعیت زندان‌های استان نیز گفت: عملکرد همکاران در اعطای مرخصی‌ها چشمگیر بود؛ به‌طوری‌که به بیش از ۱۴۰۰ نفر مرخصی اعطاشده و ۴۰۰ نفر نیز در سال گذشته مشمول اعطای عفو و آزادی مشروط، شدند. رییس دادگستری استان کردستان با اشاره به تصویب ۳۰ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان طرح در جریان سفر استانی رییس قوه‌قضاییه به استان کردستان، از تخصیص ۱۱ میلیارد اعتبار تاکنون خبر داد.

   وضعیت منطقه محروم نایسر در سنندج هر چه زودتر تعیین تکلیف شود
آیت‌الله رئیسی نیز با اشاره به گزارش رییس کل دادگستری استان کردستان، دستور رسیدگی به وضعیت منطقه «نایسر» در اطراف سنندج را صادر کرده و تاکید کرد: این منطقه که محل زندگی مردم محروم و مستضعف منطقه است باید تعیین تکلیف شده و هر چه سریع‌تر به نتیجه قطعی برسد. رییس قوه‌قضاییه همچنین از بررسی وضعیت کوله‌بری در دولت خبر داده و ابزار امیدواری کرد با تصمیمات جدید وضعیت این قشر از مردم کردستان نیز سامان بگیرد.

   بازگرداندن همه زندانیان سقز نشان‌دهنده اقتدار دستگاه‌های مسئول در منطقه است
آیت‌الله رئیسی به موضوع زندان سقز نیز اشاره‌کرده و گفت: حادثه زندان سقز تأسف‌آور بود؛ اما همت دستگاه‌های مسئول برای بازگرداندن همه زندانیان قابل‌توجه و تقدیر بود و نشان از اقتدار و امنیت نظام در آن منطقه دارد.

در بخش پایانی این نشست تصویری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفوی نیا، رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان به ارائه گزارشی از مصوبات سفر استانی رییس قوه‌قضاییه به استان سیستان و بلوچستان پرداخته و از تخصیص ۷ میلیارد تومان از مصوبات سفر استانی برای تأمین کمبودهای موجود در این استان پرداخت. مصطفوی نیا گسترش شیوع کرونا در این استان را یکی از مشکلات این روزها عنوان کرده و خواستار حمایت بهداشتی از کارکنان استان در مقابله با این بیماری همزمان با خدمت‌رسانی به مردم شد.
آیت‌الله رئیسی نیز ضمن تشکر از تلاش‌های مجموعه قضایی استان سیستان و بلوچستان گفت: در شرایط کرونا حفظ جان همکاران و مردمی که با دادگستری و سازمان‌های تابعه در ارتباط هستند، یک ضرورت قطعی است. رییس قوه‌قضاییه گفت: باید تمام اقدامات و تمهیدات انجام شود؛ به‌نحوی‌که هم جان همکاران و هم ارباب‌رجوع در امان باشد؛ لذا استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مورد تاکید است. به مسئولان مربوطه هم تاکید کرده‌ایم که سیستان و بلوچستان در اولویت باشد و به‌صورت رایگان توزیع ماسک و مواد ضدعفونی و کارهایی که موردنیاز است، انجام شود. حتی شهرستان‌های بسیار دور از مرکز استان نیز باید به وسایل بهداشتی مجهز شوند تا از شیوع بیماری پیشگیری شود؛ لذا در قضیه کرونا باید از همکاران و مراجعین صیانت شود.
 آیت‌الله رئیسی با اشاره به اولویت ویژه استان سیستان و بلوچستان در طرح‌های تحولی قوه‌قضاییه اشاره‌کرده و گفت: استان سیستان و بلوچستان به دلیل محرومیتی که دارد، در اولویت است و با افزایش تخصیص اعتبار دو برابری برای استان سیستان و بلوچستان امیدواریم پروژه‌های مناطقی نظیر دلگان، خاش و سراوان زودتر انجام شود. رییس قوه‌قضاییه بر رسیدگی ویژه به همکاران دستگاه قضایی که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند افزود: نگاه ویژه‌ای برای درمان همکارانی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، موردنیاز است تا وضعیت شخص و خانواده آن‌ها بررسی شود. کار در سیستان و بلوچستان توسط همکارانی که با کمبودها مواجه‌اند، ارزش والایی دارد.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 21 تیر 1399 10:18

 

 apple1  android1  tel11  insta1

00911556

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش