text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

رییس قوه قضاییه در جلسه پیگیری مصوبات سفر به استان‌های زنجان و بوشهر اعلام کرد

سایت حقوقیدیده بان هشتم : عمل به ۱۰۰ درصد تعهدات در راه‌اندازی سامانه‌های مبارزه با قاچاق

 
رییس قوه‌قضاییه گفت: مردم بدانند که دستگاه قضایی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و ۱۰۰ درصد به تعهدات خود در راه‌اندازی سامانه‌های نظارتی موردنیاز در این زمینه عمل کرده‌ایم.
به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه پیگیری اجرای مصوبات سفر‌های استانی خود به زنجان و بوشهر، تلاش برای رونق و جهش تولید و حمایت از تولیدگران و حل مشکلات کارگران را از مأموریت‌های مهم دستگاه قضا عنوان و از اقدامات صورت گرفته توسط دادگستری‌ها در این زمینه تقدیر کرد. رییس قوه‌قضاییه با اشاره به وظایف بانک‌ها در حمایت از چرخه تولید، از عدم اجرای تعهدات بانک‌های دولتی نسبت به رونق کارخانه‌های تملیکی توسط این بانک‌ها که منجر به توقف در چرخه تولید کشور شده، انتقاد و تأکید کرد: هیچ توجیه و عذر و بهانه‌ای برای تعطیل یا نیمه تعطیل شدن واحد‌های تولیدی تملیکی بانک‌ها قابل‌قبول نیست.

    دستگاه‌های اداری و بانک‌های دولتی باید پیشتاز حمایت از تولید باشند
آیت‌الله رئیسی بابیان این‌که همه باید در این شرایط خطیر برای روشن ماندن چراغ تولید در کشور تلاش کنند، متذکر شد که دستگاه‌های اداری و نظام بانکی که مربوط به حاکمیت می‌شوند، باید در حمایت از نظام تولید و تولیدگران پیشتاز باشند. رییس دستگاه قضا با تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط دادگستری‌های زنجان و بوشهر برای حل مشکلات مردم و صیانت از حقوق عامه در این استان‌ها، اظهار کرد: اقداماتی، چون رسیدگی به پرونده‌های معوقه، حل مشکل مربوط به پسماند‌ها و تعیین تکلیف ته‌لنجی‌ها نشان داد اگر مسئولان برای حل مشکلات و مسائل اراده جدی داشته باشند، بسیاری از کار‌ها که در پیچ‌وخم نظام اداری مانده‌اند، قابل‌حل هستند.

آیت‌الله رئیسی حفظ منابع طبیعی و اراضی ملی را هم از موضوعات مهم کشور خواند و تأکید کرد: سازمان‌های دولتی مانند سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و همچنین نهاد‌های حراستی در خط مقدم حفظ ذخایر ملی در برابر افراد سودجو قرار دارند.
رییس قوه‌قضاییه، مبارزه با قاچاق کالا به‌ویژه قاچاق سازمان‌یافته را از مطالبات مهم مقام معظم رهبری و از محوری‌ترین مأموریت‌های همه دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت: برخورد با پدیده قاچاق که آفت و خنجری بر پیکر نظام تولید است، باید با جدیت، سرعت و دقت پیگیری شود.
آیت‌الله رئیسی بابیان اشاره به مسئولیت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک، تأکید کرد: مردم بدانند که دستگاه قضایی اراده جدی برای مبارزه با قاچاق و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دارد و ۱۰۰ درصد به تعهدات خود در راه‌اندازی سامانه‌های نظارتی موردنیاز در این زمینه عمل کرده‌ایم. رییس قوه‌قضاییه بر لزوم انجام مأموریت‌های مهم قضایی با حفظ روحیه انقلابی و مردمی و فسادستیز و پیگیری همه تصمیمات و موضوعات تا حصول نتیجه تأکید و تصریح کرد: تصمیم سازی و تصمیم‌گیری ۳۰ درصد و پیگیری ۷۰ درصد در کسب موفقیت نقش دارد و حل مشکلات درگرو تبدیل تصمیمات و وعده‌ها به اقدام و عمل است. آیت‌الله رئیسی در پایان سخنانش با تقدیر از راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک در زندان‌ها و برگزاری محاکم از طریق ارتباط تصویری بر لزوم توسعه این روند تأکید کرد و گفت که استفاده از نظام الکترونیک به عنوان یک ضرورت، در کاهش اطاله دادرسی و تسریع در خدمات قضایی راهگشاست.

   استرداد ۶۴۳ میلیارد تومان به بیت‌المال درنتیجه مبارزه با فساد
رییس کل دادگستری استان زنجان نیز پیش از سخنرانی رییس دستگاه قضا در ارتباطی تصویری با ارائه گزارشی از عملکرد بخش‌های قضایی این استان و اجرای مصوبات سفر سال گذشته آیت‌الله رئیسی به زنجان، از کاهش ۱۱ درصدی موجودی پرونده‌های قضایی و کاهش ۱۶ درصدی ورودی پرونده‌ها به دادگستری خبر داد و گفت که ۱۱ هزار پرونده معوقه نیز در این استان مختومه شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسماعیل صادقی همچنین از کاهش ۲۰ درصدی جمعیت زندانیان و کاهش ۲۳ درصدی ورودی به زندان در استان متبوعش خبر داد و اعلام کرد استان زنجان درزمینه بازداشت موقت، مجازات‌های جایگزین و نداشتن محکومان مهریه رتبه نخست را در کشور دارد و درزمینه صلح و سازش نیز ۱۳ پرنده در شورا‌های حل اختلاف حل‌وفصل شده‌اند.
رییس دادگستری استان زنجان تصریح کرد که با اقدامات این دادگستری در حوزه مبارزه با فساد، مجموعاً ۶۴۳ میلیارد تومان به بیت‌المال بازگشته و در یک فقره از این پرونده‌ها که مربوط به تخلفات شهرداری و شورای شهر بوده، شهردار و برخی شهرداران مناطق و همچنین رییس و ۵ عضو شورای شهر دستگیر شدند و در جریان رسیدگی به این پرونده، ۱۴۰ میلیارد تومان حقوق عامه احیا شد. صادقی همچنین از رسیدگی به پرونده ۵۴ باغشهر غیرمجاز در استان زنجان خبر داد و گفت که ۲ هزار و ۴۰۰ ساختمان اعیانی و ویلا در این باغ شهرها، با حکم قضایی تعیین تکلیف شده‌اند که احکام آن‌ها در مرحله اجرا قرار دارد.
وی در ادامه از اجرای ۹ پروژه عمرانی توسط دادگستری استان زنجان با رقمی بالغ‌بر ۲۱ میلیارد تومان در ۴ هزار مترمربع سخن گفت و تعیین تکلیف پسماندها، دپوی ۷ میلیون تن پسماند در یک محوطه ۲۸ هکتاری برای رفع دغدغه‌های محیط زیستی و جانمایی جدید پسماند‌ها بر اساس استاندارد‌های زیست‌محیطی را از اقدامات مهم این دادگستری در اجرای مصوبات سفر استانی رییس دستگاه قضا عنوان کرد. رییس دادگستری استان زنجان درباره اقدامات حمایتی این دادگستری در عرصه تولید نیز توضیح داد: ۴ واحد تولیدی بزرگ ازجمله کارخانه روغن نباتی جهان که چندین سال تعطیل‌شده بودند، احیاشده‌اند که در حال حاضر کارخانه روغن نباتی جهان روزانه ۱۰ تن روغن تولید می‌کند و همچنین مشکلات ۱۶ واحد صنعتی فعال نیز برطرف شده که یکی از آن‌ها شرکت ایران ترانسفو بود که توانست ۷۰۰ نیروی جدید به ۵ هزار نیروی کار خود اضافه کند.
صادقی با اشاره به برخورد دستگاه قضا با ربع مرکب در تسهیلات بانکی به واحد‌های تولیدی که تحت تملک بانک‌ها قرار می‌گیرند، از تعطیل یا نیمه تعطیل شدن این واحد‌ها به دلیل عدم اجرای تعهدات بانک‌ها انتقاد کرد، اما درعین‌حال گفت که با تلاش‌های دادگستری زنجان ۴ واحد تولیدی تملیکی بانک‌ها، بعد از ماه محرم فعالیت خود را از سر می‌گیرند. وی در پایان سخنانش از عدم تعامل دستگاه‌های متولی حامی تولید و واگذاری کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی به افراد فاقد صلاحیت انتقاد کرد و خواستار پیگیری این موضوعات از سوی رییس دستگاه قضا شد که آیت‌الله رئیسی با معرفی سازمان خصوصی‌سازی به عنوان متولی تعیین صلاحیت متقاضیان تملیک کارخانه‌ها، به روسای دادگستری‌های استان‌ها دستور داد در صورت برخورد با تخلف سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه، موضوع را از طریق مسئولان بازرسی استان‌ها پیگیری نمایند.

   آزادسازی هزار و ۸۷۴ هکتار از اراضی ملی
همچنین رییس دادگستری استان بوشهر در ارتباطی تصویری با رییس قوه‌قضاییه اعلام کرد: در ۵ ماهه اول امسال ۸۲ هزار و ۸۱۳ فقره پرونده به عنوان پرونده‌های ورودی این استان مورد رسیدگی قرار گرفت و ۸۴ هزار و ۱۹۰ فقره پرونده مختومه شده و به هزار و ۳۷۷ فقره پرونده نیز که از سال‌های گذشته مانده بود، رسیدگی شده و نهایتاً در ماه‌های اخیر ۷۶ درصد پرونده‌های معوقه مختومه شد.

علی جمادی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای حفظ حقوق بیت‌المال نیز توضیح داد: امسال به هزار و ۱۹۶ فقره پرونده مربوط به دست‌اندازی به اراضی ملی رسیدگی کردیم که درنتیجه این رسیدگی‌ها، هزار و ۸۷۴ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت‌المال بازگشته است.
رییس دادگستری استان بوشهر با اشاره به رسیدگی به ۲ هزار و ۵۱ فقره نامه‌ها و درخواست‌های مردمی در این استان و اظهارنظر نهایی درباره ۳۰۰ فقره از ۴۶۵ فقره درخواست مردمی برای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری به ارائه گزارشی از اقدامات مربوط به پیشگیری از وقوع جرم در این استان پرداخت و از کاهش ۱۰ درصدی جرائم در بوشهر خبر داد.
جمادی گفت: جرائم خشن در استان بوشهر روند کاهشی دارد و سرقت ۱۱ درصد، سرقت به عنف ۳۰ درصد، قتل عمد ۱۵ درصد و آدم‌ربایی ۲۰۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و ۱۰ فقره پرونده قتل نیز در شورای حل اختلاف حل‌وفصل و منتهی به سازش شده است.
رییس دادگستری استان بوشهر درباره اقدامات حمایتی این دادگستری از مراکز تولیدی اعلام کرد در جریان بررسی پرونده ۴۱ شرکت بزرگ تولیدی با بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کارگر، حقوق معوقه ۹ ماهه آن‌ها به‌طور کامل پرداخت و مقرر شد ازاین‌پس حقوق مدیران این شرکت‌ها، پس از حقوق کارگران پرداخت شود. وی با اشاره به ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی استان بوشهر با کشور‌های همجوار از تشکیل کارگروهی برای پیگیری و هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا در این استان استراتژیک سخن گفت و تصریح کرد با اصلاح آیین‌نامه مربوط به ته‌لنجی‌ها بر اساس مصوبه این کارگروه، مشکلات مربوط به ته‌‌لنجی‌ها به‌زودی حل خواهد شد.
جمادی همچنین با ساماندهی واردات کالا‌های ملوانی اشاره و خاطرنشان کرد که مقررشده کالا‌های ملوانی نیز به‌صورت هوشمند وارد و در انبار‌های هوشمند نگهداری شوند و عوارض و حقوق گمرکات و حقوق دولت نیز در این زمینه موردتوجه قرارگرفته است.
گفتنی است، پیگیری قضایی برای تخصیص سهمیه سنواتی سوخت یارانه‌ای قایق‌ها و لنج‌های صیادی و ارتباط الکترونیکی زندانیان با مراجع قضایی و استفاده از ابزار‌های الکترونیک در برگزاری محاکم از دیگر اقدامات دادگستری استان بوشهر در مدت اخیر در اجرای مصوبات سفر استانی رییس قوه‌قضاییه به این استان بود.

حمایت

منتشر شده در دوشنبه, 10 شهریور 1399 10:14

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 974,555,869
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش