text1

جمعه, 04 تیر 1400-

افراد شرور نبایدمیدان پیدا کنند

دیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه گفت: نمی‌شود با امنیت شوخی کرد و این خط قرمز ماست؛ کسی که کیف‌قاپی می‌کند و موبایل مردم را می‌دزدد با او باید برخورد قاطع کرد؛ دادستان‌ها با همکاری همه بخش‌ها کاری کنند افراد شرور مجال و میدان پیدا نکنند.

unnamed 5

 

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در نوزدهمین نشست سراسری دادستان‌های عمومی و انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت که به صورت تصویری و با عنوان «نقش دادستان‌ها در حفظ امنیت و حقوق عامه و حمایت از تولید» برگزار شد، «حق» را مدار واقعی عالم هستی و شناخت حق و اجرای عدالت بر مدار حق را از وظایف اصلی عدلیه دانست.
رییس قوه‌قضاییه، گرایش به حق را دومین عنصر مهم در مأموریت‌های دستگاه قضایی دانست و اظهار کرد: گاهی انسان به خاطر برخی موانع حق را نمی‌شناسد اما گاهی حق را می‌شناسد ولی به خاطر تبعیت از هوای نفس به حق گرایش پیدا نمی‌کند. آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: کسی که از هوای نفس تبعیت کند، معاد را فراموش می‌کند و دچار خدافراموشی و دین فراموشی می‌شود و در نتیجه انسانیت را از یاد می‌برد و دچار خودفراموشی می‌شود و کارهایی انجام می‌دهد که از یک انسان بعید است.
رییس قوه‌قضاییه استقامت و ایستادگی در راه حق را سومین عنصر مهم در امر قضا دانست و تأکید کرد: کسی که حق را تشخیص داد و به آن گرایش یافت، در تصمیم‎گیری و صدور حکم و بیان نظراتش نباید تحت‎تأثیر هیچ عاملی دچار چرخش شود. آیت‌الله رئیسی بر شناخت حکم و موضوع تأکید کرده، شجاعت در فهم حکم را نیز بسیار مهم دانست و افزود: مقام معظم رهبری در جریان فتنه ۸۸ شجاعت در فهم موضوع را وارد ادبیات سیاسی کشور کردند و همکاران دستگاه قضا باید به این مساله توجه کنند و تحت‌تأثیر هیچ‌گونه القائی قرار نگیرند.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه سخنانش با تأکید بر لزوم تناسب حکم و موضوع، اظهار کرد: همکاران دستگاه قضایی باید خود را در محضر خدا ببینند و با استناد به قانون و بدون نفوذپذیری از صاحبان قدرت و هواهای‎نفسانی تصمیم‎گیری و حکم صادر کنند. آیت‌الله رئیسی به ذکر نمونه‎ای در این زمینه پرداخت و گفت: در صدور قرارهایی که در دادسرا صادر می‎شود، اگر تناسب قرار و مبلغ تعیینی با اتهام و موضوع پرونده رعایت نشود، حق رعایت نشده است و این از وظایف مهم قضات است که قرار مناسب صادر کنند.

      قضاوت، مهندسی اجرای قانون است
رییس قوه‌قضاییه، «قضاوت» را «مهندسی اجرای قانون» دانست و گفت: قاضی در جریان رسیدگی به پرونده و صدور حکم به قوانین مختلف استناد می‌کند و همه داشته‌های علمی خود را به کار می‌گیرد و به همین دلیل است که برخی آرای قضایی در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی به عنوان دکترین مطرح و مبانی صدور آنها بررسی می‌شوند. آیت‌الله رئیسی در ادامه به نقش دادستان‌ها در حمایت از تولید اشاره کرد و با بیان اینکه حمایت از تولید از اولویت‌های دستگاه قضا در سال ۹۹ عنوان شده، تصریح کرد: فساد از موانع تولید است و بدون توجه به مبارزه با فساد، رونق تولید تحقق نمی‌یابد.

رییس قوه‌قضاییه اظهار کرد: رشوه، رانت خواری و فساد هرگز با رونق تولید سازگاری ندارد و این وظیفه همه بخش‌های قضایی و به ویژه دادستان‌هاست که با همکاری بخش های مختلف اجرایی زمینه‌های امنیت اقتصادی را در کشور فراهم کنند.

      لزوم توجه دادستان‌ها به صیانت از حقوق عامه
آیت‌الله رئیسی بر لزوم توجه دادستان‌ها به صیانت از حقوق عامه نیز تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری در هفتم تیر ماه بر حفظ حقوق عامه تأکید کردند و اقدامات خوبی هم در زمینه صیانت از حقوق مردم در حوزه سلامت، محیط زیست، آب و هوا و خاک صورت گرفته که باید به طور جدی پیگیری شود و نباید اجازه داد احدی متعرض حقوق مردم شود. رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر لزوم نقش آفرینی دادستان‌ها در تأمین امنیت اظهار کرد: دادرسی و احقاق حق همواره باید در دستورکار باشد و همکاران سازمان قضایی کشور ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مقابله با کرونا، باید مأموریت‌ها و وظایف خود را با جدیت و بی‌وقفه ادامه دهند. آیت‌الله رئیسی گفت: امنیت خط قرمز ماست و هیچ گونه ناامنی قابل تحمل نیست و مردم باید در هر شرایطی احساس امنیت کنند و هم نیروی انتظامی و هم دادستان‌ها باید برای تأمین امنیت اجتماعی اجازه ندهند افراد شرور میدان و مجالی برای شرارت پیدا کنند. رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: ارفاقات قانونی شامل اشرار، سارقان و زورگیران حرفه‌ای و سابقه‌دار نمی‌شود و با کسانی که دنبال مختل کردن امنیت کوچه و خیابان هستند و در دل مردم رعب و وحشت ایجاد می‌کنند، باید قاطعانه و بدون اغماض برخورد شود.

      بخشنامه کرامت انسانی یک الزام برای همه همکاران دستگاه قضاست
آیت‌الله رئیسی «کرامت انسانی» را از دیگر اولویت‌های دستگاه قضا عنوان کرد و با اشاره به بخشنامه صادره در این زمینه در آغاز سال متذکر شد: تاکید بر تکریم ارباب رجوع یک توصیه اخلاقی نیست و بخشنامه صادره در این زمینه نیز برای رویت و قرارگرفتن در زونکن نبوده بلکه یک الزام برای همه همکاران دستگاه قضاست. رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه بندبند بخشنامه کرامت انسانی باید مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود، تصریح کرد: اینکه کسی به دادگستری مراجعه و از نحوه برخورد همکاران قضایی گلایه کند که مثلاً با بی حوصلگی به کارش رسیدگی شده یا رفتار مناسبی با او نشده، زیبنده دستگاه قضایی نیست.

آیت‌الله رئیسی از دادستانی به عنوان نماد قانونمداری و دفاع از حق یاد کرد و با بیان اینکه دادستان‌ها باید حامی حقوق مظلومان و حقوق مردم و حاکمیت باشند، اظهار کرد: دادگستری باید ملجأ و پناه مظلومان باشد و هر کسی که مورد ظلم قرار گرفت و به دادستان رجوع کرد، دادستان باید حق او را بستاند و به صاحب حق برگرداند. رییس قوه‌قضاییه این نکته را نیز متذکر شد که دادستانی باید در کنار رأفت و مهربانی از اقتدار هم برخوردار باشد و تأکید کرد: قانون به دادستان اقتدار بخشیده و این اقتدار نباید تحت هیچ شرایطی مخدوش شود و دادستان‌ها باید محکم و مقتدر و دور از هر گونه نفوذپذیری در مقابل قانون‌شکنان و هنجارشکنان بایستند. آیت‌الله رئیسی با تأکید بر همکاری و همدلی دادستان‌ها با رؤسای کل و بدنه دادگستری‌ها، اظهار کرد: بعد از روسای کل دادگستری‌ها، عامل اجرای اکثر بخشنامه‌های قضایی دادستان‌ها هستند که نمونه این اسناد، سند امنیت قضایی است که باید از سوی دادستان‌ها عملیاتی و بر روند اجرای آن نظارت شود. رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش دادستان ها در تولید و ارتقای نظم و امنیت، اظهار کرد: دادستان‌ها در هیچ یک از مراحل فرایند دادرسی از کشف جرم تا تحقیق و بازپرسی و صدور کیفرخواست و دفاع از آن در دادگاه تا اجرای احکام غایب نیستند و در تمام این فرآیند نقش محوری دارند. آیت‌الله رئیسی در عین حال تأکید کرد: دادستان‎ها باید بیش از پیش به موضوع پیشگیری از جرم توجه داشته باشند و برای اصلاح مجرمین هم که در قانون اساسی بر آن تصریح شده اما تاکنون به درستی به آن پرداخته نشده است، با مسئولان تربیتی و امنیتی و مسئولان زندان‌ها همکاری کنند.

      ضرورت آموزش و نظارت بر ضابطین قضایی
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم آموزش و نظارت بر ضابطین قضایی تاکید کرد و با تقدیر از تلاش های ضابطین در کشف جرم در عین حال گفت: تشخیص جرم با دادستان و قاضی است. دادستان‌ها نباید تسلیم ضابطین شوند و از نظر آنها تبعیت کنند بلکه باید با تحقیقات دقیق درباره پرونده اظهارنظر کنند. آیت‌الله رئیسی بر لزوم نظارت دقیق دادستان‌ها بر بازداشتگاه ها، تحت نظرگاه ها و زندان ها نیز تأکید کرد و گفت: سرکشی صرف به زندان‌ها کفایت نمی‌کند بلکه از آداب قضاء اسلامی آن است که قاضی هر روز وضعیت زندانیانش را پایش و نسبت به بقای یک فرد در زندان یا تبدیل حبس به قرار تصمیم‌گیری کند تا کسی بلاضرور در زندان نماند.

رییس قوه‌قضاییه با اشاره به معدل بالای حضور جوانان در دادسراها، نیروی جوان مؤمن و انقلابی و قانونمند و خستگی ناپذیر را مظهر نظم و امنیت در جامعه دانست و بهره‌مندی دادگستری‌ها از چنین نیروهایی را در حسن انجام مأموریت‌هایش یک فرصت ویژه و ارزشمند دانست.

      نیاز امروز کشور بر تلاش جهادگونه همه دست‌اندرکاران است
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین منتظری، دادستان کل کشور نیز پیش از سخنان رییس دستگاه قضا با ارائه گزارشی از عملکرد دادستانی و پیگیری مأموریت های تبیین شده در همایش سال گذشته دادستان‌ها، اظهار کرد: نیاز امروز کشور، تلاش جهادگونه دادستان‌ها برای انجام مسئولیت‌های محوله است و انتظار می‌رود دادستان‌ها با همت مضاعف در جهت ارتقای امنیت، حفظ حقوق عامه و رونق و جهش تولید گام بردارند. همچنین در این نشست، معاونین سیاسی و امنیتی، نظارت بر دادسراها، مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان‌یافته و حقوق‌عامه دادستانی کل کشور و تعدادی از دادستان‌ها، به صورت حضوری و از طریق ارتباط تصویری به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود برای ارتقای عملکرد و تقویت نقش دادستانی‌ها در تأمین امنیت و صیانت از حقوق‌عامه و حمایت از تولید پرداختند.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 24 آبان 1399 08:32

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,189
یورو 28,291
پوند 34,105
یوان چین 3,760
دینار عراق 203
دینار کویت 81,650
درهم 6,588
لیر 2,780
سکه بهار آزادی 10,201,000
سکه امامی 10,283,000
نیم سکه 5,550,000
ربع سکه 3,550,000
سکه 1 گرمی 2,250,000
طلای 24 عیار 1,378,400
طلای 18 عیار 1,033,800
طلا مثقالی 4,474,000
طلا اونس 178
بیت کوین 846,615,000
اتریوم 48,378,000
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,835
دلار استرالیا 18,620
دلار نیوزلند 17,710
دلار سنگاپور 18,160
دلار هنگ کنگ 5,970
ریال عربستان 7,253
ریال قطر 6,790
ریال عمان 63,340
فرانک سوییس 26,850
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,300
کرون نروژ 2,890
دینار بحرین 64,500
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 168
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,740
رینگیت مالزی 3,220
بات تایلند 790
افغانی 328

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش