text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

وضعیت قرمز برای هرگونه فعالیت ناسالم در دستگاه قضا

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر لزوم برخورد با افراد فاسد در مجموعه مرتبطین با دستگاه قضا، گفت: مفسدین باید بدانند که وضعیت برای هرگونه فعالیت ناسالم در قوه‌قضاییه قرمز است.

به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضاییه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضاییه که در اجرای مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دو سالن جداگانه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با گرامیداشت هفته بسیج و یاد و خاطره شهدای بسیجی تأکید کرد: مادامی‌که بسیج باشد و روحیه بسیجی بر کشور حاکم باشد، دشمن به این کشور طمع نخواهد کرد.

  کادر درمان و پرستاران ما باروحیه بسیجی به یاری مردم برخاسته‌اند
رییس قوه‌قضاییه از ایمان، اخلاص، صداقت، بصیرت، مردمداری، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی و تلاش برای تحقق شعار «ما می‌توانیم» به‌عنوان شاخصه‌های فرهنگ بسیج یادکرد و گفت: امروز کادر درمان و پرستاری ما باروحیه بسیجی به مبارزه با ویروس منحوس کرونا و یاری مردم برخاسته‌اند.

    وزارت بهداشت گرفتار حاشیه‌سازی‌ها نشود؛ کشور نیازمند انسجام است
آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه در این شرایط کشور نیازمند انسجام و همدلی و هماهنگی است، به مسئولان وزارت بهداشت توصیه کرد که درگیر حاشیه‌ها نشوند و در یک کار جمعی همه ظرفیت‌های علمی و پژوهشی و امکانات و نیروی انسانی کارآمد این مجموعه را در جهت تأمین امنیت جانی مردم به‌کارگیرند.

   حقوقدانان بسیجی اطلاعات حقوقی مردم را بالا ببرند
رییس قوه‌قضاییه توجه به فرهنگ بسیج را برای پیشبرد مأموریت‌های دستگاه قضا ضروری دانست و اظهار کرد: روحیه بسیجی و استفاده از نیرو‌های قدرتمند، متدین و انقلابی می‌تواند ما را در پیشگیری و کشف جرم و همچنین آسیب‌شناسی و آسیب زدایی و حل اختلافات و اصلاح مجرمین یاری دهد و مشکلاتمان را بکاهد. آیت‌الله رئیسی افزود: بسیج به‌عنوان سازمانی کارآمد، از مهم‌ترین ظرفیت‌های مردمی است که قانون زمینه همکاری آن با دستگاه قضایی را فراهم کرده و بسیج حقوقدانان به‌عنوان یکی از ارکان این مجموعه، می‌تواند با آموزش همگانی و افزایش اطلاعات حقوقی مردم به دستگاه قضایی در انجام مأموریت‌هایش کمک کند.

   رمز پیروزی در برابر توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان
وی خاطرنشان کرد: روحیه بسیجی در هر بخشی حاکم باشد، آن بخش کارآمد و موفق خواهد شد و بافرهنگ بسیج می‌توانیم بر همه مشکلات و توطئه‌ها و فتنه‌ها و نقشه‌های دشمنان فائق آییم.

رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قطعنامه ضد ایرانی حقوق بشر سازمان ملل که با هدایت کانادا و حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی صادرشده است، اظهار کرد: امروز بر همگان ثابت‌شده غربی‌ها از قطعنامه‌ها به‌عنوان ابزاری سیاسی علیه کشور‌های مستقل استفاده می‌کنند.

   اکثریت کشور‌ها موافق قطعنامه ضد ایرانی نیستند
آیت‌الله رئیسی بر همین اساس متذکر شد: اینکه اکثریت کشور‌ها از میان ۱۹۳ کشور موافق این قطعنامه به‌اصطلاح حقوق بشری نبودند، نشانگر رو شدن دست طراحان این قطعنامه برای آنهاست و کشور‌ها متوجه شده‌اند که حقوق بشر دستخوش سیاست زدگی جدی شده است.

   قربانی مبارزه با مواد مخدریم، اما به‌جای تقدیر علیه ما قطعنامه می‌دهند
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به برخورد دوگانه غربی‌ها با عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت: سازمان ملل از سویی از عملکرد ایران در مبارزه با مواد مخدر تقدیر می‌کند و می‌گوید صداقت شما در این زمینه بیشتر از دیگر کشورهاست و در این راه خسارت‌های مالی و جانی زیادی متحمل شدید، اما از سوی دیگر علیه ما قطعنامه می‌دهند. آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه اگر ایران راه ترانزیت مواد مخدر را باز بگذارد، تمام اروپا و آمریکا را مواد مخدر فرامی‌گیرد، افزود: جوانان ما با ازخودگذشتگی در برابر قاچاق مواد مخدر و باند‌های قاچاق می‌ایستند و ما قربانی این مسأله هستیم و اینکه به‌جای تقدیر علیه ما قطعنامه می‌دهند، پدیده عجیبی است.

    باید علیه کانادا که هم ناقض حقوق بشر و هم پناهگاه تبهکاران است قطعنامه بدهند
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به آشفتگی وضعیت اجتماعی آمریکا تصریح کرد: امروز به خاطر آزادی سلاح گرم در آمریکا هزاران نفر به خاک و خون کشیده می‌شوند و فضای آنجا ناامن است، اما کسی برای این مسأله و بسیاری از کار‌های ضد حقوق بشری در آمریکا و اروپا قطعنامه صادر نمی‌کند. آیت‌الله رئیسی ادامه داد: کانادا به‌عنوان بانی قطعنامه ضد ایرانی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق انسان است که هم حقوق مردم خودش را تضییع می‌کند و هم به پناهگاهی برای مفسدان و تبهکاران تبدیل‌شده است و باید علیه آن قطعنامه بدهند.

   به معنای واقعی کلمه به رعایت حقوق انسان پایبندیم
رییس دستگاه قضا این نکته را هم متذکر شد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی و آموزه‌های دینی و تأکیدات امامین انقلاب اسلامی و اصول قانون اساسی به کرامت و حقوق انسان اعتقاد دارد و به معنای واقعی کلمه به رعایت حقوق بشر پایبند است. آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از همکاران دستگاه قضا در رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با کرونا خاطرنشان کرد: همه بخش‌های قضایی و اداری قوه‌قضاییه ضمن حفظ سلامت همکاران و ارباب‌رجوع، باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند تا روند دادرسی و رسیدگی به کار مردم دچار وقفه یا اختلال نشود.

رییس دستگاه قضا همچنین با تقدیر از خدمات دکتر محمدباقر ذوالقدر معاون سابق راهبردی قوه‌قضاییه، ابراز امیدواری کرد با تلاش دکتر صاحبکار معاون راهبردی جدید و همکاری با مرکز فناوری قوه‌قضاییه، روند حرکت به‌سوی قوه‌قضاییه هوشمند با سرعت بیشتری پیگیری شود. آیت‌الله رئیسی استفاده از فنّاوری‌های نوین و هوشمندسازی دستگاه قضا را از ضرورت‌های دوره تحول قضایی عنوان کرد و آن را گامی بلند در جهت تسهیل دسترسی مردم به دادرسی الکترونیک و تحقق عدالت قضایی دانست.

  ثبت ۲ هزار قرارداد وکالت در سامانه قرارداد‌های الکترونیکی ظرف ۲ روز
زارع‎پور، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های سامانه ثبت قرارداد‌های الکترونیکی وکالت، اظهار کرد: از ابتدای آغاز به کار این سامانه از اردیبهشت‌ماه تا آخر مهرماه، حدود ۸ هزار قرارداد در سامانه ثبت‌شده، اما تنها هزار و ۵۰۰ مورد آن نهایی و از سوی طرفین امضاشده بود. وی با اشاره به اجباری شدن ثبت قرارداد‌های وکالت در این سامانه از ابتدای ماه جاری گفت که تنها در هفته آخر آبان ماه بیش از هزار قرارداد در این سامانه امضاشده و از روز شنبه بیش از ۲ هزار قرارداد یعنی روزانه ۱۰۰۰ قرارداد در این سامانه ثبت‌شده است.

   هر هفته بهره‌برداری از یک طرح فناورانه جدید در دستگاه قضا
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد که در اجرای دستور رییس دستگاه قضا برای استفاده از راهکار‌های فنّاورانه در تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، از هفته آینده تا پایان سال هر هفته یک پروژه فنّاورانه جدید در راستای هوشمندسازی قوه‌قضاییه افتتاح خواهد شد.

  بازداشت ۱۲ کارمند متخلف و یک کارچاق‎کن حرفه‎ای توسط حفاظت‌واطلاعات قوه‌قضاییه
همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبداللهی، رییس مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه‌قضاییه از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با تخلفات کارکنان و مرتبطین با دستگاه قضا ازجمله وکلای رسمی دادگستری گزارشی ارائه کرد و گفت: در ماه‌های اخیر ۱۲ نفر از کارکنان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف به اتهام ارتشاء دستگیرشده‌اند. همچنین با ۱۸ نفر از وکلایی که در بخش‌های مختلف قضایی برای اعمال‌نفوذ در پرونده‌ها با پرداخت رشوه تلاش می‌کردند بازداشت شدند و در همین زمینه یک کارچاق‎کن حرفه‌ای که به‌صورت علنی در مقابل یکی از مجموعه‌های قضایی فعالیت داشت، دستگیر شد.

  وضعیت برای فعالیت‌های ناسالم در قوه‌قضاییه قرمز است
رییس قوه‌قضاییه در واکنش به این گزارش با تأکید بر لزوم برخورد با افراد فاسد در مجموعه مرتبطین با دستگاه قضا، تصریح کرد: مفسدین باید بدانند که وضعیت برای هرگونه فعالیت ناسالم در قوه‌قضاییه قرمز است. ما اجازه نمی‌دهیم چهره دستگاه کارآمدی که قضات آن بعضاً به‌صورت شبانه‌روزی در آن مشغول خدمت هستند و با اجاره‌نشینی و سختی زندگی خود را می‌گذرانند، با این نوع اقدامات موردی به گونه دیگری نشان داده شود. انتظار این است که جریان وکالت خودش نظارت داشته باشد تا فسادی در این مجموعه رخ ندهد.

  تأسیس اداره کل نظارت بر وکلا در معاونت حقوقی دستگاه قضا
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق، معاون حقوقی قوه‌قضاییه نیز با اشاره به تأسیس اداره کل نظارت بر وکلا تأکید کرد: ایجاد این اداره کل برای اجرای تکلیفی است که قانون برای نظارت بر حوزه وکالت بر عهده قوه‌قضاییه گذاشته و در سال‌های گذشته به‌درستی اجرانشده و ما می‌خواهیم این تکلیف قانونی را جدی بگیریم. به‌واسطه این نظارت در کار هیچ نهاد مدنی به‌ویژه نهاد وکالت دخالت صورت نخواهد گرفت و رویه دستگاه قضایی نیز اساساً این نیست که در امور دیگر نهاد‌ها دخالت کند.

  گزارش رییس سازمان بازرسی درباره تخریب یک آلونک در بندرعباس
رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز در نشست با اشاره به دستور رییس قوه‌قضاییه مبنی بر ایجاد واحد واکنش سریع در بخش‌های مختلف نظارتی و قضایی دستگاه قضا برای رسیدگی به موضوعاتی که به‎دلیل برخی حساسیت‌های اجتماعی باید با فوریت پیگیری شوند، اظهارکرد: در موضوع تخریب آلونک در بندرعباس، اداره کل بازرسی استان به‌صورت شبانه شهردار و ۱۳ نفر از افراد دخیل و مرتبط با این موضوع را دعوت کرد و موضوع موردبررسی قرار گرفت.

درویشیان خاطرنشان کرد: در جریان بررسی این موضوع مشخص شد که اقدام صورت گرفته از سوی مأموران شهرداری برای تخریب این آلونک، هیچ‌یک از تشریفات قانونی نظیر کسب مجوز مقام قضایی یا حضور نیروی انتظامی را طی نکرده که این کار واجد وصف کیفری تشخیص داده‌شده و برخورد قانونی با مقصران حادثه در دستورکار قرارگرفته است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به افزایش قیمت مرغ از ۲۳ به ۳۵ هزار تومان در روز‌های اخیر، اعلام کرد: از ابتدای سال چندین گزارش هشدار به بخش‌های مربوطه ارائه‌شده و راهکار‌های کارشناسی کنترل و کاهش قیمت مرغ نیز در این گزارش‌ها به مسئولان مربوطه پیشنهادشده است.
درویشیان افزود: یکی از علل این افزایش قیمت کمبود نهاده‌ها بود که مقدار قابل‌توجهی از آن در گمرک رسوب‌کرده بود که هفته گذشته با پیگیری‌ها ترخیص شد. عدم افزایش قیمت جوجه یک‌روزه باوجود افزایش قیمت مرغ نیز عملاً تولید این محصول را به‌شدت کاهش داده که همین مسأله موجب افزایش قیمت شده است.

  تعیین تعرفه خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی
رییس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تکلیف قانون برنامه برای تعیین تعرفه خدمات دندانپزشکی بخش‌های غیردولتی و خصوصی اعلام کرد: عدم اجرای بند الف احکام دائمی برنامه به‌عنوان یک ترک‎فعل مورد پیگیری قرار گرفت و با اقدامات این سازمان شورای عالی بیمه سلامت در وزارت بهداشت در تاریخ چهاردهم مردادماه اقدام به تصویب تعرفه مذکور کرده که هیأت وزیران ۲۵ آبان آن را تأیید و اول آذرماه برای اجرا ابلاغ کرده است. درویشیان خاطرنشان کرد که تعیین این تعرفه، نتیجه بسیار مهمی برای تسهیل درمان دندان افراد کم‌درآمد خواهد داشت.

  آغاز بررسی ادعای آزمایش داور‌های خارجی بر روی ۳ هزار بیمار ایرانی
وی در ادامه از بررسی «ادعای آزمایش برخی دارو‌های وارداتی بر روی ۳ هزار نفر از مبتلایان به کرونا در کشور» خبر داد و گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان بازرسی در یک طرح تحقیقاتی با نظارت سازمان بهداشت جهانی ۳۰ کشور با بیش از ۱۱ هزار بیمار کرونایی موردمطالعه قرارگرفته‌اند که تحقیق درباره حضور ایران در بین این کشورها، نحوه عقد قرارداد احتمالی با سازمان بهداشت جهانی و رعایت یا عدم رعایت اصول اخلاق پزشکی ازجمله اطلاع بیمار در هنگام تحقیقات، نحوه دریافت و هزینه‎کرد اعتبارات احتمالی مربوط به طرح و شفافیت آن در دستور کار قرار دارد.
صاحبکار، معاون جدید راهبردی قوه‌قضاییه نیز در این نشست با تقدیر از زحمات دکتر ذوالقدر در این معاونت، ارتقای سند تحول قوه‌قضاییه را مهم‌ترین دستورکار این معاونت در ماه‌های پیشرو عنوان کرد.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به پخش گزارشی درباره قاچاق سیگار از رسانه ملی، گفت: مردم وقتی این گزارش‌ها را می‌بینند، سؤال می‌کنند که چگونه قاچاق با این حجم و با تریلی وارد کشور می‌شود؟ این مسأله حتماً باید پیگیری جدی شود. وقتی چنین حجمی قاچاق وارد کشور می‌شود، یعنی این کالا از مبادی رسمی واردشده که این خیلی مایه تأسف است و نیاز به ورود فوری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارد.

 حمایت

منتشر شده در سه شنبه, 04 آذر 1399 09:18

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 952,731,000
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش