text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

رییس قوه‌قضاییه: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در انهدام شبکه نفوذ درنگ نکنند

سایت حقوقیدیده بان هشتم : رییس قوه‌قضاییه، گفت: دادستان کل کشور با همکاری ستادکل نیروهای مسلح، سازمان قضایی نیروهای مسلح، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کارگروه ویژه‌ای برای تعقیب عاملان و آمران ترور تشکیل دهد.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، آیت‌الله رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضاییه که در اجرای پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در دو سالن جداگانه و از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، با محکوم کردن ترور دانشمند شهید محسن فخری‌زاده، او را «قهرمان بی‌اثر کردن تحریم و تهدیدات دشمن» معرفی کرد. رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه شهید فخری‌زاده از چهره‌هایی بود که دشمن را خوب شناخت و راه خوبی نیز برای مقابله با دشمن برگزید، راهبرد او را بی‌اثر کردن تحریم‌ها و مصون‌سازی کشور در برابر تهدیدات دشمن دانست و افزود: همه تلاش ما باید در جهت قوی شدن کشور در همه عرصه‌ها برای خنثی کردن تحریم‌ها و تهدیدات دشمنان باشد. آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه بیشترین تحریم‌های دشمن مربوط به بخش صنایع هسته‌ای و دفاعی کشورمان می‌شود، گفت: شهید شهریاری‌ها و شهید فخری‌زاده‌ها با تولید قدرت در حوزه هسته‌ای و دفاعی تحریم‌های دشمنان در این دو عرصه را بی‌اثر کرده‌اند. رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: شهید فخری زاده نماد تولید قدرت در حوزه علم و فناوری است که به جوانان ما می‌آموزد برای خنثی کردن توطئه‌های دشمنان باید با به داشته‌هایمان متکی باشیم و هرگونه چشم دوختن و امیدبستن به مذاکره و این نوع روش‌ها برای رفع تحریم‌ها خطاست. آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم قوی شدن در برابر دشمن و بیان اینکه قوی شدن در سایه حضور انسان‌های متدین و متعهد، شجاع و مقاوم و متخصص اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: برای رسیدن به قله‌ها باید حرکت اثربخش شهید فخری زاده باقدرت ادامه یابد و از میراث گران‌بهای این شهید عزیز صیانت شود.
رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه تحریم و ترور دو روی یک سکه‌اند، اظهار کرد: اگر دشمن منطقی غیر از زورگویی داشت، ما هم با همان زبان با آن‌ها سخن می‌گفتیم، اما دشمن برای رسیدن به اهدافش فقط منطق زور و قدرت را می‌شناسد و تجربه نشان داده آنچه اهل تحریم و ترور را سرجایش می‌نشاند، قدرت و قدرتمند شدن است. آیت‌الله رئیسی از پیگیری مجازات آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده نیز سخن گفت و توصیه غربی‌ها برای خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران در برابر این جنایت را چراغ سبز نشان دادن به تروریست‌ها دانست و گفت: در اجرای اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد و هر حرکتی که موجب بازدارندگی دشمن از تهدید شود، باید انجام داد. رییس دستگاه قضا بر همین اساس از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی خواست باقدرت شبکه نفوذ را در جای‌جای کشور شناسایی و منهدم کنند و تأکید کرد: لحظه‎ای نباید در شناسایی شبکه نفوذ غفلت و درنگ کرد تا عناصر نفوذی مجال پیدا نکنند از داخل به دشمن پالس توطئه بدهند. آیت‌الله رئیسی با اشاره به‌فرمان مقام معظم رهبری برای برخورد با آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده، به دادستان کل کشور هم مأموریت داد با همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و ستاد کل نیرو‌های مسلح و سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و ایجاد کارگروهی ویژه، موضوع را با جدیت و سرعت پیگیری کند تا اقتضای حق و عدل اجرا شود. رییس قوه‌قضاییه با اشاره به تلاش‌های جریان تحریف در کشور برای سازش با دشمن گفت: جریان تحریف، در حال القای ترس و یاس و تسلیم در برابر دشمن است، اما مطالبه مقام معظم رهبری و خواست ملت و استراتژی راهبردی نظام تداوم برنامه‌های دفاعی و هسته‌ای و حرکت اساسی کشور برای تولید قدرت در همه عرصه‌هاست. آیت‌الله رئیسی گفت: آنچه دشمن را عقب می‌نشاند و جریان تحریم را ناامید و جریان تحریف را مفتضح می‌کند، قدرتمند شدن ایران اسلامی در همه عرصه‌ها به‌ویژه در عرصه‌های هسته‌ای و دفاعی است که شهید فخری زاده با جهاد علمی پیگیری و برای کشور قدرت آفرینی کرد و امنیت منطقه را ارتقاء داد.
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ‌روز قانونگذاری یاد و خاطره شهید مدرس را گرامی داشت و گفت: همه باید خود را ملتزم به «قانون» بدانند و محور کار همه دستگاه‌ها باید «قانون» باشد و کسی نباید به خود اجازه دهد از قانون تخطی کرده یا قانون را دور بزند.
آیت‌الله رئیسی افزود: نزدیک‎ترین راه به اجرای عدالت، قانون است و قوه‌قضاییه هم قانون را محور برنامه‌ها و اقدامات خود می‌داند و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که در دستگاه قضایی صادر می‌شود، همگی مبتنی بر قانون هستند و هیچ قانون جدیدی وضع نمی‌کنیم. رییس قوه‌قضاییه، یکی از این موارد را دستورالعمل اجرای قانون رسیدگی به ترک فعل مسئولان اجرایی» عنوان کرد و افزود: قانون می‌گوید اگرمسئولی با ترک فعل موجب خسارت و ضرر و زیان به کشور و بیت‌المال شد، باید خسارت آن را بپردازد و دستورالعملی که در این زمینه صادر شد، برای اجرای این قانون است. آیت‌الله رئیسی همچنین بر لزوم تنقیح قوانین با همکاری قوای سه‌گانه تأکید کرد و گفت: در کشور کمبود قانون نداریم و حتی با حجم زیادی از قوانین برزمین مانده مواجه هستیم که بخشنامه‌های دستگاه قضا در راستای اجرایی کردن این قوانین مغفول مانده است. رییس قوه‌قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد مجلس یازدهم با بهره‌مندی از تجارب ادوار گذشته قانونگذاری در کشور، دوره قانونگذاری ممتازی داشته باشد و قوانین خوب، کارآمد و راهگشایی را تصویب کند.

سرنخ‎هایی در رابطه با عاملان ترور شهید فخری‌زاده به‌دست‌آمده است
القاصی مهر، دادستان تهران در این جلسه به ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای پیگیری ترور شهید فخری‌زاده پرداخت و با اشاره به صدور دستورات لازم در ساعات اولیه حادثه و حضور سریع مجموعه دادستانی تهران در محل حادثه ترور، گفت که بر اساس اعلام دستگاه‌های امنیتی سرنخ‎هایی در رابطه با عاملان این اقدام تروریستی به‌دست‌آمده است.
ابلاغ استثنائات تعیین‌شده دستورالعمل تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن به شورای حل اختلاف
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور که نمایندگی قوه‌قضاییه در ستاد ملی مبارزه با کرونا را بر عهده دارد نیز با اشاره به مصوبه پیشین این ستاد درباره تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن در دوران شیوع کرونا گفت: درزمینه اجرای این دستورالعمل استثنائاتی تعیین و به شورای حل اختلاف ابلاغ‌شده که ازجمله آن‌ها یک‎ساله بودن این دستورالعمل و همچنین استثناء شدن افرادی است که ملک استیجاری آن‌ها موردنیاز خود و بستگان درجه‌یک آن‌ها باشد.
اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مقابله با کارچاق‌کنی در دستگاه قضا
همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبداللهی، رییس مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه‌قضاییه به ارائه گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مقابله با کارچاق‌کنی و اعمال‌نفوذ وکلای فاسد در دستگاه قضا پرداخت و اعلام کرد: اخیراً در حوزه دیوان عدالت اداری ۱۰ نفر وکیل و کارچاق‌کن، در استان آذربایجان شرقی ۱۴ نفر وکیل، کارچاق‌کن و کلاهبردار و در استان قم نیز ۳ نفر از وکلا و کارکنان دستگاه قضا بازداشت شدند و اقدامات این مرکز برای شناسایی و مقابله با منافذی که این نوع افراد به‌واسطه آن به دنبال فساد و تخریب دستگاه قضایی هستند، ادامه خواهد داشت.

برگزاری ۳۱ هزار و ۳۱۴ جلسه دادرسی الکترونیکی در سال جاری
حاج محمدی، رییس سازمان زندان‌ها نیز با اشاره به اجرای طرح سراسری پایش زندان‌ها به ارائه گزارشی در این زمینه پرداخت و تأکید کرد: وضعیت زندان‌ها باید به‌صورت مستمر توسط سازمان زندان‌ها و قضات رصد و نتایج حاصل از آن نسخه‌های تأدیبی و تربیتی ارزیابی شود؛ لذا ریاست قوه‌قضاییه به‌منظور توجه دادن به این مهم بخشنامه پایش وضعیت زندانیان را صادر کردند. رییس سازمان زندان‌ها اظهار کرد: از شقوق مترقی این بخشنامه، ملاقات الزامی قضات با زندانیان است و در مواردی که قضات مخالف تغییر وضعیت زندانیان هستند، باید با زندانی ملاقات کنند و از دیگر موضوعات مهم در این زمینه، بهره‌مندی زندانیان از ارفاقات قانونی است.
رییس سازمان زندان‌ها در بخش دیگری از سخنانش گفت که از ابتدای سال تاکنون که کشور درگیر بیماری کرونا بوده، ۳۱ هزار و ۳۱۴ جلسه دادرسی الکترونیکی برگزارشده که از این تعداد، حدود ۲۸ هزار و ۱۱۴ مورد یعنی بیش از ۸۹ درصد از ابتدای تیرماه تاکنون برگزارشده است. حاج محمدی با اشاره به آمار زندانیان کشور گفت: نزدیک به ۵۰ درصد آمار زندانیان کشور را محکومان جرائم مرتبط با مواد مخدر تشکیل داده است.
رییس قوه‌قضاییه در واکنش به گزارش رییس سازمان زندان‌ها، موضوع پایش زندانیان را یکی از دستورکار‌های مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و به دادستان‌های سراسر کشور دستور داد در اجرای این طرح، حداکثر توان خود را به‌کارگیرند تا تکلیف افرادی که احیانآً وضعیت قضایی آن‌ها در زندان مورد غفلت یا کم‌توجهی قرارگرفته است، به‌سرعت روشن شود.
تثبیت حدود ۳۱ میلیون هکتار از اراضی در طرح کاداستر طی 8 ماه اخیر
همچنین رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد یک‎ساله این سازمان، از رشد ۱۰۸ درصدی ثبت اختراعات در کشور طی ۷ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد و اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون هزار و ۶۹۲ اختراع در کشورمان ثبت‌شده است.
خداییان همچنین درباره اجرای طرح کاداستر در کشور از تثبیت حدود ۳۱ میلیون هکتار از اراضی دولتی و مردم در این طرح طی ۸ ماه اخیر خبر داد و گفت که آمار ثبت اراضی ملی در این مدت، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۴۱۷ درصدی داشته است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تصریح کرد: در چهار دهه اخیر ۲۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تثبیت‌شده بود، اما ظرف ۱۷ ماه اخیر و در اجرای طرح کاداستر ۴۱ میلیون هکتار از اراضی تثبیت‌شده است که می‌توان گفت کار‌هایی که در یک‎سال و نیم اخیر در این حوزه انجام‌شده، باکارهای انجام‌شده در ۴۰ سال گذشته برابری می‌کند. وی با اشاره به برخورد با تخلفات در حوزه ثبت تاکید کرد: در هفت‌ماهه سال جاری، تعداد ۱۷۶ نفر از کارکنان متخلف به‌انحای مختلف به‌صورت دائم (اخراج یا بازنشستگی) یا موقت (انفصال موقت یا آماده‌به‌خدمت)، محکوم ‌به قطع همکاری با سازمان شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل‌توجه ۱۷۵ درصدی دارد.
خداییان با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته در خصوص سالم‌سازی حوزه سردفتران گفت: در هفت‌ماهه سال جاری، تعداد ۳۲ نفر از سردفتران و دفتریاران به انفصال دائم و سلب صلاحیت از شغل سردفتری یا دفتریاری محکوم‌شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۶۷ درصدی دارد.
وی همچنین از تعلیق ۳۹ نفر، انفصال موقت ۲۳۶ نفر و بازنشستگی ۴۶ نفر از سردفتران و دفتریاران خبر داد و با اشاره به صدور ۱۷۹۰ فقره کیفرخواست برای سردفتران و دفتریاران گفت که این رقم با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه
بوده است.

منتشر شده در سه شنبه, 11 آذر 1399 09:38

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 178
بیت کوین 916,087,500
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش