text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

رییس قوه‌قضاییه در سفر به استان قم: امنیت ملی تعارف‌بردار نیست

دیده بان هشتم : نباید اجازه داد کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن علیه کشور فتنه و توطئه کنند

رییس قوه‌قضاییه به‌منظور بررسی مشکلات حقوقی و قضایی استان قم به این استان سفر کرد.

رئیس قوه قضاییه

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود خود به استان قم از اقدامات دستاورد‌های ده‌ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بازدید کرد.
روحانیون خوشفکر دیده‌بانان بیدار جامعه هستند
آیت‌الله رئیسی پس از بازدید از این نمایشگاه، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم نگاه مسئله محور به موضوعات مختلف کشور تاکید کرد و گفت: شناسایی مسئله که یک مسئله در حد عارضه یا یک معضل است اهمیت زیادی در حل مسائل کشور دارد. رییس دستگاه قضا، افزود: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه‌حل مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است.
رییس قوه‌قضاییه، ایجاد ساختار‌ها و تأمین سخت‌افزار‌ها برای حل مشکلات را وظیفه دستگاه‌های اجرایی و نقش دفتر تبلیغات اسلامی را ارائه راهکار‌های اجرایی و مبتنی بر مبانی علمی و اسلامی عنوان کرد. آیت‌الله رئیسی با تاکید بر لزوم رصد و تحلیل دقیق مسائل و مشکلات جامعه از ایجاد میز‌های تخصصی برای تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مبتلا به جامعه و احصاء راهکار‌های متناسب برای حل آن‌ها توسط دفتر تبلیغات اسلامی تقدیر کرد.
رییس قوه‌قضاییه، روحانیون خوشفکر را دیده‌بانان بیدار جامعه معرفی کرد و از آن‌ها خواست برای ارائه بهترین راهکارها برای حل مشکلات، در کنار دانش و مطالعه، به بینش و کار میدانی نیز توجه داشته باشند. آیت‌الله رئیسی گفت: دفتر تبلیغات اسلامی با اولویت‌بندی مسائل جامعه و شناخت دقیق آسیب‌ها در هر حوزه و انحرافات مکاتب و پاسخ به شبهات نقش اساسی در مصون‌سازی جامعه و صیانت‌بخشی به جوانان ایفا می‌کند. آیت‌الله رئیسی متذکر شد: تلاش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در کاهش شبهات و تعمیق باور‌ها و اعتقادات آحاد جامعه، موجب کاهش انحرافات و آسیب‌ها و جلوگیری از بروز جرم می‌شود و کار دستگاه قضا و قضات را کم می‌کند.
رییس قوه‌قضاییه گفت که اگر در مسائل مهم اجتماعی همچون اخلاق و خانواده و سبک زندگی بحث‌های نرم‌افزاری مبتنی بر مبانی دینی گسترش یابد و تبدیل به سازوکارهای اجرایی شود منشأ آثار و برکاتی در حل مشکلات کشور می‌شود. آیت‌الله رئیسی با تاکید بر نوگرایی و نواندیشی در تولید علم به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد دستاورد‌ها و تولیدات خود را با روش‌های کم‌هزینه و پر اثر معرفی و به حوزه و دانشگاه عرضه کنند.
رییس دستگاه قضا با تاکید بر رویکرد روشنفکرانه در حل مشکلات، تصریح کرد: روشنفکر کسی نیست که برخلاف برخی تعبیرات به غرب گرایش داشته و یا جامعه را به‌سوی غرب سوق می‌دهد. آیت‌الله رئیسی افزود: روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را می‌شناسد و مسائل را به‌خوبی درک می‌کند و نقش خود را برای حل این مسائل به‌درستی تشخیص می‌دهد و آن نقش را ایفا می‌کند.
رییس قوه‌قضاییه از افاضل و مرتبطان با دفتر تبلیغات اسلامی به‌عنوان کسانی یادکرد که دارای این ویژگی هستند و از خدمات آن‌ها که دانش و بینش و اندیشه و انگیزه را برای حل مسائل مهم کشور بسیج کرده‌اند، قدردانی کرد. آیت‌الله رئیسی بر لزوم طراحی سازوکارهای مناسب برای حل مسائل اجتماعی و پاسخ به نیاز‌های جامعه در شرایط پیچیده تاکید کرد و گفت: پاسخ به نیاز‌های جامعه و رفع شبهات کشور را در عرصه فکری و فرهنگی قدرتمند می‌کند.
رییس دستگاه قضا رسالت مهم حوزویان و به‌ویژه دفتر تبلیغات اسلامی را تلاش برای تأمین پشتوانه‌های نرم‌افزاری در حل مشکلات کشور و بسترسازی برای اقتدار علمی و فکری ایران اسلامی عنوان کرد.
پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای ۱۰ ساله این دفتر ارائه کرد. وی اظهار کرد: هیئت‌امنای دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به اختیارات اقتضائات و نیاز‌های جدید نظام و جامعه اسلامی از سال ۸۹ رویکرد کلان خود را از کارکردمحوری به مسئله‌محوری تغییر داد.
واعظی تصریح کرد: این دفتر در راستای ایجاد ساختارها و طراحی قوانین لازم برای استقرار مسئله‌محوری علاوه بر تشکیل میز کار‌های تخصصی اقدام به تشکیل قطب‌های فکری و فرهنگی و شورای راهبری این قطب‌ها کرد.
در نمایشگاه دستاورد‌های ۱۰ ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم الگو‌های اجرایی جدید بهینه‌سازی عملکرد سازمان‌ها و دستاورد‌های این دفتر در بخش‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و هنری و اقدامات صورت گرفته در حوزه رسانه و فضای مجازی به نمایش درآمد. در بخشی از این نمایشگاه عنوان شد که دفتر تبلیغات اسلامی با احصای ۱۲۰ مساله مهم و انتخاب ۱۵ مساله از میان آن‌ها بر حل این مشکلات و مسائل تمرکز کرده است.
ساماندهی نظام جامع بودجه‌ریزی ازجمله مسائل احصا شده‌ای بود که آیت‌الله رئیسی با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار کرد: بودجه‌ریزی عملیاتی از مهم‌ترین مسائلی است که مقام معظم رهبری سال‌ها و بار‌ها بر آن تاکید کردند و لازم است گامی جدی در این زمینه برداشته شود.
رییس قوه‌قضاییه همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد که به موضوع سبک زندگی فارغ از شعارزدگی؛ و نگاه‌های توصیه‌ای بپردازند و برای واردکردن این بحث در متن زندگی از دوران کودکی تا کهنسالی برنامه‌ریزی کنند تا وارد متن زندگی شود. در جریان بازدید رییس قوه‌قضاییه از این نمایشگاه، ۳۰۰ اثر پژوهشی تدوین‌شده توسط دفتر تبلیغات اسلامی در یک سال اخیر رونمایی شد. همچنین سامانه جامع پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله رئیسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

همه مدیران و فعالان اقتصادی باید نسبت به فساد حساس باشند
همچنین رییس قوه‌قضاییه در جریان سفر خود به استان قم در جلسه شورای قضایی این استان اظهار کرد: حمایت از تولید، مبارزه با فساد و حفظ کرامت انسانی سه اولویت مهم دستگاه قضا در سال جاری است. آیت‌الله رئیسی افزود: حمایت از تولید در سال جهش تولید از مهم‌ترین مسائل است که مبارزه با فساد از پیش‌زمینه‌های آن است و نباید در هیچ زمانی این دو مسئله به حاشیه برود. رییس دستگاه قضا گفت: مبارزه با فساد کمک به سزایی به رونق و جهش تولید می‌کند و تأمین امنیت سرمایه‌گذاران و تولید گران درگرو مبارزه با فساد و ناامنی است.
رییس قوه‌قضاییه بر همین اساس به همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و فعالان تولیدی و مسئولان قضایی تاکید کرد که نسبت به امر فساد حساس بوده و در هیچ شرایطی اجازه ندهند مفسدان امنیت اقتصادی کشور را به هم بزنند. آیت‌الله رئیسی افزود: ورود دستگاه قضایی به موضوع حمایت از تولید مانعی برای فعالان اقتصادی و تولید گران نخواهد بود بلکه در نظام قضایی به دنبال رفع مشکلات واحد‌های تولیدی و موانع رونق تولید است.
رییس قوه‌قضاییه گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت و انسجام ملی امری راهبردی است و بنای همواره همکاری با مجلس و دولت و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها بوده تا همه با همدلی و همفکری در جهت قوی شدن ایران در عرصه اقتصادی و امنیتی و علمی و فرهنگی حرکت کنند. آیت‌الله رئیسی بابیان اینکه راهبرد رهبری در بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید با جدیت پیگیری شود، متذکر شد آنچه کشور را قوی می‌کند خنثی کردن تحریم‌ها و تهدیدات است.
رییس دستگاه قضا قوی شدن ایران اسلامی را وظیفه الهی و ملی برای همه قوا دانست و امنیت ملی را از اقتضائات این قوی شدن عنوان کرد و گفت: مسئله امنیت ملی برای ما بسیار مهم است و نباید احساسی و با تعارف با آن برخورد کرد. آیت‌الله رئیسی افزود: نباید اجازه داده شود در کشور کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و به‌عنوان عامل دشمن علیه کشور فتنه و توطئه کنند چراکه امنیت ملی متعلق به همه ملت است.
رییس دستگاه قضا بر همین اساس نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی و همچنین نیرو‌های مسلح تاکید کرد: نسبت به مسئله محوری امنیت ملی حساسیت و جدیت بیشتری داشته باشند. آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از زحمات همکاران دستگاه قضا در استان قم به آمار بالای تصادفات در استان قم اشاره و بر لزوم برنامه‌ریزی در جهت کاهش این آمار تاکید کرد.
آیت‌الله رئیسی گفت: جاده‌های مواصلاتی نامناسب از عوامل افزایش تصادفات است که منجر به خسارت انسانی و مالی می‌شود و همه دستگاه‌های مسئول وظیفه‌دارند با همکاری دادگستری آمار تصادفات کاهش یابد.
رییس قوه‌قضاییه در این نشست با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی آیت‌الله یزدی اظهار کرد: آیت‌الله یزدی عالمی مجاهد پارسا و خدمتگزار بود که خدمات فراوانی در دوران حضور ۱۰ ساله‌اش در دستگاه قضا داشت و تا آخر عمر به انقلاب، نظام ارزش‌ها، و تعالی کشور می‌اندیشید. آیت‌الله رئیسی با تاکید بر تبیین مسائل مربوط به پرونده‌های خاص و کثیرالشاکی برای افکار عمومی و اصحاب دعوا گفت: اگر مردم به‌موقع در جریان مسائل قرار بگیرند، از بسیاری از حرف‌وحدیث‌ها، سوءبرداشت‌ها و سوء‌استفاده‌ها جلوگیری می‌شود.
رییس دستگاه قضا افزود: اطلاع‌رسانی به‌موقع و شفاف درباره مراحل رسیدگی به یک پرونده و مشکلات و گره‌ها‌یی که در این کار وجود دارد، موجب آرامش خاطر مردم و همراهی آن‌ها با سیستم قضایی می‌شود. رییس قوه‌قضاییه با اشاره به آثار و برکات اجرای طرح غربالگری زندانیان متذکر شد: غربالگری هم با موازین فقه منطبق است، هم با روش‌های مدرن قضایی و حتی یک زندانی هم نباید در غربالگری از قلم بیفتد. آیت‌الله رئیسی افزود: در آداب قضا هم تاکید شده قاضی باید هرروز صبح قبل از شروع کار آمار و وضعیت زندانیان را بررسی نماید تا اگر کسی شرایط آزادی داشت، یک‌لحظه هم بی‌دلیل در زندان نماند.
رییس قوه‌قضاییه با تاکید بر اینکه مطلقاً نباید حکمی خلاف بیّن شرع صادر شود، افزود: تعیین سلسله‌مراتب قضایی برای تضمین حق مردم است و اگر ثابت شد حکمی خلاف بیّن شرع بوده و حقی از کسی تضییع‌شده، حتماً باید اعاده شود. آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: دادگاه‌ها باید احکام عادلانه و دقیق صادر کنند که فصل‌الخطاب باشد و در مرحله تجدیدنظر یا اعمال ماده ۴۷۷ تأیید شود و نیاز‌ی به نقض حکم نباشد.
رییس قوه‌قضاییه پیشگیری از جرم در پرونده‌های کلاهبرداری‌های کلان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولان قضایی باید به‌موقع نسبت به تبلیغات اغواگرانه افراد برای جذب سرمایه‌های مردم هشدار دهند. آیت‌الله رئیسی در پایان افزود: کسانی که وعده سود‌های کلان ۷۰ یا ۴۰ درصدی می‌دهند، در این وضعیت بازار مگر چقدر درآمد دارند که هم برای خودشان سودآور باشد و هم به مردم سود‌های کلان بدهند؛ این معلوم است که فعالیت مالی مساله‌دار است و مردم باید مراقب باشند در دام این افراد نیفتند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مظفری، رییس دادگستری استان قم نیز در این جلسه با ارائه گزارش عملکرد یکساله این مجموعه از کاهش ۱۶.۶ درصدی موجودی پرونده‌های قضایی در این استان خبر داد. وی افزود: در حال حاضر فقط ۴ شعبه حقوقی بالای ۲۰۰ پرونده دارند و از مجموع ۱۸ هزار پرونده در این شعب ۱۳ پرونده همچنان مفتوح است.
رییس دادگستری استان قم با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته در جهت کاهش پرونده‌های معوقه نیز گفت: از مجموع پرونده‌های مسن در استان ۸۱ درصد مختومه شده و تا پایان سال همه این پرونده‌ها به‌جز آن‌ها که شرایط خاصی دارند مختومه خواهند شد.

حضور رییس دستگاه قضا بر مزار آیت‌الله یزدی و تجلیل از مقام این عالم انقلابی
رییس قوه‌قضاییه همچنین در حاشیه سفر یک‌روزه خود به قم با حضور بر مزار آیت‌الله یزدی از خدمات ۱۰ ساله آن مرحوم در دوران تصدی دستگاه قضا تجلیل کرد.
آیت‌الله رئیسی با حضور بر مزار آیت‌الله یزدی در جوار مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه (س) و قرائت فاتحه، یاد و خاطره آن مرحوم را گرامی داشت. رییس دستگاه قضا با تجلیل از خدمات آیت‌الله یزدی در ادوار مختلف انقلاب اسلامی به‌ویژه ریاست ۱۰ ساله دستگاه قضا، آن مرحوم را عالمی پارسا و مجاهد معرفی کرد که تا آخرین لحظه عمرش در مسیر حق ثابت‌قدم بود و ولایت را یاری کرد.
رییس قوه‌قضاییه با تسلیت فقدان این شخصیت خدمتگزار و دلسوز، برای وی علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد. آیت‌الله رئیسی همچنین با حضور بر مزار حضرت آیت‌الله بهجت و قرائت فاتحه، نسبت به مقام شامخ آن عالم وارسته و عارف واصل ادای احترام کرد.

حمایت

منتشر شده در شنبه, 29 آذر 1399 09:49

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 952,731,000
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش