text1

یکشنبه, 23 خرداد 1400-

دسترسی آسان و آنلاین به خدمات قضایی

دیده بان هشتم : این روزها آنچه که عیان و نمایان است عزم عدلیه در حرکت پرشتاب به سمت دستگاه قضایی هوشمند است.

سامانه پژوهش و نوآوری مدیریت

چندی پیش بود که از درگاه ملی قوه قضاییه رونمایی شد تا مردم دسترسی یکپارچه ای به خدمات قضایی داشته باشند. این خدمات الکترونیک باعث شده تا کارها آسان شده و وقت مردم گرفته نشود. به عنوان نمونه صدور گواهی عدم سوء پیشینه در کمتر از 24 ساعت قابل دریافت است. در همین راستا، روز گذشته از اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد تا گامی دیگر باشد برای حرکت به سمت قوه قضاییه هوشمند که مشخصه بارز آن دسترسی آسان و آنلاین مردم به خدمات قضایی تا دادرسی های الکترونیک است. 

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در آیین رونمایی از سامانه «عدالت همراه» گفت: این اپلیکیشن، نسخه تلفن همراه تمام خدمات الکترونیک قضایی خواهد بود و از این طریق در اختیار امور مردم قرار می‌گیرد.به گزارش میزان، عیسى زارع پور، گفت: در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی رونمایی از برنامه عدالت همراه برگزار شد که این اپلیکیشن، نسخه تلفن همراه تمام خدمات الکترونیک قضایی خواهد بود و از این طریق در اختیار امور مردم قرار می‌گیرد. وی تاکید کرد: در فاز اول، خدمات دادگستری‌ها را در این برنامه ارائه می‌کنیم که شامل پنج خدمت است؛ در گام بعد سایر خدماتی که توسط دستگاه قضایی ارائه می‌شود و بعدازآن خدمات سازمان‌های تابعه قوه‌قضاییه از همین برنامک ارائه می‌شود.

دریافت ابلاغیه الکترونیک در سامانه «عدالت همراه»
زارع پور ادامه داد: اولین خدمت، ابلاغیه الکترونیک است که مخاطبان می‌توانند ابلاغیه‌ها را به‌صورت الکترونیک و باقابلیت جستجو ببینند. از سویی دیگر اطلاع‌رسانی در مورد پرونده‌ها خدمت بعدی است و اصحاب دعوی می‌توانند تمام پرونده‌هایی که داشتند یا دارند را مشاهده کنند.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه یادآور شد: همچنین در این اپلیکیشن نوبت‌دهی مراجع قضایی را می‌توان انجام داد که اقدام تحولی در دستگاه قضایی است؛ ما با اولویت دادن به شعب اجرای احکام این خدمت را ارائه می‌دهیم.
زارع پور، افزود: در همین راستا، کسانی که نوبت می‌گیرند، همکاران ما پرونده‌هایشان را از روز قبل آماده می‌کنند و ما آمادگی داریم این نوبت‌دهی را به سایر شعب تسری دهیم. وی ادامه داد: این سیستم، هوشمند است که ما علت مراجعه را تعریف کردیم و بر اساس آن به افراد اعلام می‌شود که چه مدارکی را باید در اختیار داشته باشند.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه گفت: همچنین درخواست گواهی عدم سوءپیشینه نیز از این طریق میسر شد و کسانی که کد ثنا دارند می‌توانند به‌راحتی درخواست گواهی خود را در سامانه ثبت کنند. وی تصریح کرد: تلاش ما آن است تا در یک تا دو روز کاری درخواست عدم سوءپیشینه را بررسی کنند و گواهی نیز به‌صورت الکترونیک صادر می‌شود.
زارع پور تاکید کرد: هرکسی که گذرش به قوه‌قضاییه نیفتاده نیز می‌تواند از این نرم‌افزار استفاده کند و اگر در دعوایی طرف دعوا قرار گرفتند و نمی‌دانستند، ما آن‌ها را از این طریق مطلع خواهیم کرد تا رأی غیابی برایشان صادر نشود و یا به شکل غیرعادلانه به پرونده آن‌ها رسیدگی نشود.

دریافت غیرحضوری کد ثنا برای خارج‌نشینان
وی ادامه داد: کسانی که کد ثنا ندارند نیز می‌توانند با یکبار مراجعه حضوری این کد را دریافت کنند که البته تا دو هفته آینده احراز هویت از راه دور و ثبت‌نام الکترونیک از راه دور را نیز راه‌اندازی خواهیم کرد که اقدام تحولی در قوه‌قضاییه است و به شکل برخط و آنلاین انجام خواهیم داد.
زارع پور افزود: با این کار نیاز به مراجعه حضوری برای دریافت کد ثنا وجود نخواهد داشت و حتی خارج‌نشینان نیز می‌توانند از این طریق کد ثنا دریافت کنند. وی یادآور شد: شرکت در نظرسنجی قضایی خدمت بعدی است که پس از بررسی پرونده در دادگاه ما یک پیامک ارسال می‌کردیم تا در مورد عملکرد همکاران قضایی اظهارنظر کنند که تاکنون صد‌ها هزار نفر شرکت کردند و از امروز افراد می‌توانند با سهولت بیشتری در این نظرسنجی شرکت کنند. وی در پایان از این اپلیکیشن رونمایی کرد و گفت: این برنامه در دو نسخه اندروید و ‌ای او اس در اختیار عموم مردم قرار گرفت که البته در این چند روز چند هزار نفر آن نصب کردند.
زارع پور تاکید کرد: ما از هرگونه نقد استقبال می‌کنیم؛ اما همیشه وقتی یک اقدام تحولی صورت می‌گیرد ما گذشته را فراموش می‌کنیم و گاهی نقد‌ها غیرمنصفانه می‌شود.

حریم خصوصی افراد کاملاً حفظ خواهد شد
در ادامه زارع پور به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سوالی مبنی بر محفوظ بودن اطلاعات تلفن همراه افراد با نصب این برنامه گفت: ما به‌هیچ‌وجه با اطلاعات مندرج درگوشی‌های تلفن همراه کاری نداریم؛ البته بعضی از خدمات نیازمند صوت و تصویر هستند یا در آینده نزدیک شرکت در جلسه دادگاه به شکل آنلاین از طریق برنامک همراه عدالت قطعاً نیازمند دوربین و میکروفن است مگر اینکه کسی نخواهد از این‌ها استفاده کند. وی ادامه داد: حریم خصوصی افراد کاملاً حفظ خواهد شد و قطعاً اطلاعاتشان کاملاً محرمانه خواهد بود؛ حتی اطلاعاتی که با رضایت خود ارسال می‌کنند و نظرات ارسال‌شده نیز محرمانه است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه امکان استفاده از این نرم‌افزار از طریق کد ملی وجود دارد یا خیر، گفت: فعلاً موضوع نیاز به کد کاربری ثنا وجود دارد که البته به دنبال راه‌اندازی احراز هویت آنلاین هستیم. وی درباره کاربردی بودن امضای الکترونیک در این نرم‌افزار گفت: ما فعلاً از مکانیز‌م‌هایی مثل رمز یکبار مصرف برای احراز هویت و امضای نیمه دیجیتال استفاده می‌کنیم و فعلاً روی آن کار می‌کنیم که البته جزء برنامه است تا این اتفاق در آینده رخ دهد.

به دنبال تجمیع خدمات هستیم
زارع پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ساختاری برای تجمیع اپلیکیشن‌ها وجود دارد افزود: ما به دنبال تحمیع خدمات هستیم و قدم اول را در همان قوه‌قضاییه برداشتیم که حداقل قوه‌قضاییه یک آدرس داشته باشد. وی ادامه داد: نگاهمان این است تا در حوزه اپلیکیشن این تجمیع را انجام دهیم؛ در گام بعدی به دنبال آن هستیم که میکروسرویس‌ها را نه‌تنها در اختیار اپلیکیشن‌های مشابه بلکه در اختیار اپلیکیشن‌های پرکاربرد نیز قرار گیرد.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه اظهار کرد: از اساس باید موضوع احراز هویت از یکجا به شکل یکپارچه صورت گیرد تا از هویت واقعی فرد اطمینان حاصل شود.
زارع پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این نرم‌افزار چه تعداد از مراجعات حضوری افراد کاهش می‌یابد، گفت: پیش‌بینی ما این است که ماهانه ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار مراجعه کاهش یابد. این ظرفیت وجود دارد ماهانه چند صد هزار مراجعه حضوری کاهش یابد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا کارکنان قوه‌قضاییه با این تغییر و تحول خود را وفق می‌دهند، گفت: هر سرویسی که راه‌اندازی می‌شود باید ابلاغیه‌ای باشد تا به شکل یکپارچه در سراسر کشور و با یک وحدت رویه انجام شود. در مورد سرویس‌هایی که به شکل سراسری رونمایی شده است، این اتفاق افتاده است. وی ادامه داد: طبیعی است که برخی رویه‌های کاری در این سیستم وجود داشته باشد که گا‌ها از نظر عده‌ای مشکل محسوب شود.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه تاکید کرد: ما در مورد دادگاه‌ها این خدمت را سراسری نکردیم؛ دستورالعمل نحوه استفاده از سامانه ارتباط تصویری برای برگزاری جلسات رسیدگی ظرف یک ماه آینده ابلاغ خواهد شد و ما زیرساخت‌های لازم را ابلاغ خواهیم کرد. زارع پور، عنوان کرد: برای برگزاری دادگاه آنلاین به‌طوری‌که مردم از منازلشان در جلسه حضورداشته باشند، هنوز در فاز اجرای آزمایشی هستیم که در ۱۰ استان آزمایش‌شده است تا موانع برطرف شود و تا پایان سال به سراسر کشور توسعه پیدا خواهد کرد.

ثبت هوشمند و حذف فیزیکی پرونده‌ها
رییس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور بابیان اینکه نهضتی که در جهت اجرای طرح کاداستر در سازمان ثبت‌اسناد ایجادشده، باید باروحیه جهادی همچنان ادامه پیدا کند، گفت: اجرای طرح کاداستر به‌صورت منسجم در همه بخش‌ها باید ادامه پیدا کند.
ذبیح‌الله خداییان در همایش معاونین و مدیران ستادی و استانی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با قدردانی از تلاش‌های جهادی استان‌ها در اجرای طرح کاداستر و بابیان اینکه نهضتی که در جهت اجرای طرح کاداستر در سازمان ثبت‌اسناد ایجادشده، باید باروحیه جهادی همچنان ادامه پیدا کند، اظهار کرد: این اقدامات نشان می‌دهد با مدیریت خوب می‌توان طرح کاداستر را که جزو نیاز‌های اصلی جامعه و از موارد مصرح طرح تحول قوه‌قضاییه است، هر چه سریع‌تر به اتمام رساند. وی با تاکید براینکه اجرای طرح کاداستر به‌صورت منسجم در همه بخش‌ها باید ادامه پیدا کند، گفت: اگرچه اجرای طرح کاداستر در بخش منابع طبیعی و جنگل‌ها در اولویت است، ولی باید به‌طور همزمان، کاداستر شهری، روستایی و زراعی هم موردتوجه قرار گیرد. خداییان خاطرنشان کرد: سامانه کاداستر باید به‌گونه‌ای باشد که اگر تثبیتی انجام شد، از جهات مختلف قابل آمارگیری و استخراج گزارش‌ها به‌صورت هوشمند باشد تا در برنامه‌ریزی‌ها به‌صورت مؤثر استفاده شود. معاون رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه باید همه تثبیت‌ها منجر به صدور سند شود، تاکید کرد: با توجه به اعتبار‌های استانی در مورد طرح کاداستر، نسبت به اجرای آن تسریع و انعقاد قرارداد‌ها صورت گیرد و کوتاهی در این زمینه پذیرفتنی نیست. این مسئول عالی قضایی بابیان اینکه باید به سمت ثبت هوشمند پیش رفت، افزود: باید همه پرونده‌ها تبدیل به سند الکترونیکی شوند تا اقدامات به‌صورت خودکار انجام‌شده و چرخش پرونده فیزیکی حذف شود.
خداییان اظهار کرد: با توجه به تکالیفی که طبق قانون جامع حدنگار بر عهده دستگاه‌های اجرایی گذاشته‌شده است هر دستگاهی باید جهت انجام آن تکالیف مبنی بر تهیه نقشه املاک خود ضمن پیش‌بینی بودجه لازم، در اجرای وظایف محوله تسریع کند؛ چراکه هرگونه کوتاهی در انجام این وظایف موجبات تضییع حقوق بیت‌المال را فراهم می‌کند.
وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها در اجرای قانون جامع حدنگار مکلف هستند نقشه املاک را به انضمام اطلاعات ثبتی و حقوقی و توصیفی املاک در اختیار سازمان ثبت‌اسناد قرار دهند و این سازمان نیز در چارچوب وظایفش، ضمن راستی آزمایی نقشه‌ها و استانداردسازی آن‌ها، نسبت به صدور سند کاداستری اقدام ‌می‌کند. رییس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور تاکید کرد: باید پلاک‌های ثبتی در همه استان‌ها و شهر‌ها در کنار هم تثبیت شود و تداخل پلاک نداشته باشیم.

هوشمند سازی فرایند‌های پژوهشی عدلیه
سامانه مدیریت پژوهش و نوآوری قوه‌قضاییه باهدف سیاستگذاری و نظارت کلان بر پژوهش‌ در سطح دستگاه قضا به مناسبت هفته پژوهش توسط پژوهشگاه قوه‌قضاییه راه‌اندازی شد. این سامانه در راستای ساماندهی و هوشمندسازی فرایندهای پژوهشی دستگاه قضا و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی منسجم و نظارت برخط بر فرایندهای پژوهشی راه‌اندازی شده است. سامانه مدیریت اطلاعات پژوهشی، به‌عنوان یک ابزار جامع در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، دانش‌پژوهان و پژوهشگران را قادر می‌سازد تا در کمترین زمان ممکن فرآیندهای پژوهشی را طی کنند.

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید.

منتشر شده در یکشنبه, 30 آذر 1399 10:07

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش