text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

"بازار آنلاین" فرصت و بستر مناسب برای درآمدزایی زندانیان

دیده بان هشتم : اشتغالزایی زندانیان جنبه‌های متعددی دارد، برخی در قالب اشتغال کارگاهی و برخی در قالب تولیدات صنایع دستی است؛ بازار دیجیتال و فروش آنلاین، فرصت و بستری مناسب برای فروش این محصولات و درآمدزایی زندانیان است.

کسب و کار آنلاین

به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم؛ زندان در حکومت‌های غیردینی، محلی برای تنبیه فرد خاطی به‌شمار می‌رود تا او را از جامعه قانون‌مدار دور نگه دارد اما در حکومت دینی به‌ویژه در جمهوری اسلامی ایران، زندان محلی برای تربیت ذهن و قلب، تزکیه نفس، رشد عقل و آموختن آموزه‌های والای انسانی است و به‌حق می‌توان زندان را در جوامع دینی مأمنی برای تولد انسان دانست.

اما زندان به دلیل دیوار و حصاری که دارد، محدودیت‌هایی به زندانی تحمیل می‌کند و متأسفانه این محدودیت ناخواسته گریبانگیر خانواده زندانی هم می‌شود.

مقام معظم رهبری در این باره معتقدند: زندانی به جز رنج محدودیت و محصور بودن نباید متحمل رنج مضاعف دیگری بشود.

ایشان در سخنان دیگری درباره مشکلات و تبعات زندانی و زندان می‌گویند: سیاست قوه قضائیه را این قرار بدهید و دنبال کنید، فکر کنید، راه پیدا کنید، علاج‌جویانه ... تا تبعات زندان دامنگیر جامعه نشود.

عمده محدودیت‌ زندانیان، نداشتن امکان درآمدزایی و تبعات ناشی از زندانی شدن سرپرست خانواده، در فقر و نیازمندی فرورفتن دیگر اعضای خانواده است.

اشتغال زندانیان

مطالعات نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از بزهکاران که زندانی می‌شوند، به دلیل نداشتن مهارت‌های شغلی به هنجارشکنی و ارتکاب اعمال مجرمانه گرایش پیدا می‌کنند. حال اگر از زندان برای این گروه از مجرمان به عنوان محل آموزشی استفاده نشود، به احتمال بسیار باز هم در این مسیر قرار می‌گیرند. یکی از آموزش‌های مهمی که باید در اولویت باشد و البته در دستور مسئولان زندانبانی قرار دارد، موضوع آموزش حرف و مشاغل است.

سازمان زندان‌ها با همکاری دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور، مکلف به توانمندسازی شغلی زندانیان فاقد مهارت شده‌اند تا ضمن غنی‌سازی اوقات فراغت آنها، با مشارکت مراکز عمومی و خصوصی از جمله انجمن حمایت از زندانیان، بنیاد تعاون زندانیان، اشخاص حقیقی و حقوقی و گروه‌های جهادی و خیّرین، زمینه اشتغال‌زایی پایدار برای این قبیل زندانیان را حین تحمل کیفر و پس از آزادی فراهم کنند و احتمال بازگشت مجدد آنان به زندان‌ها را به حداقل برساند.

این آموزش‌ها به اشتغال زندانیان انجامیده است؛ به طوری که در اسناد قانونی و بالادستی سازمان‌ زندان‌ها، در باب مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال برای زندانیان پیش‌بینی‌های قانونی و بخشنامه‌ای انجام شده است. این قوانین و بخشنامه‌ها را می‌توان در 6 بند مورد توجه قرار داد: «ماده 2 قانون تبدیل شورای سرپرستی زندان‌ها به سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربینی کشور»، «بند (پ) ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه کشور و آئین‌نامه اجرایی آن»، «بند (ج) ماده 38 قانون احکام دائمی کشور و آئین‌نامه اجرایی آن»، «آئین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور»، «سند تحولی قوه قضائیه» و «اولویت هفتم از اولویت‌های دوازده‌گانه سازمان زندان‌ها در سال 1399».

تفاهم‌نامه وزارت میراث فرهنگی و سازمان زندان‌ها با هدف ایجاد اشتغال برای مددجویان

سازمان زندان‌ها برای آنکه اشتغال زندانیان بتواند روال منطقی خود را پیش ببرد، حرفه‌‌آموزی به 78 هزار و 278 نفر از محکومان ــ حدود 48 درصد کل محکومان ــ را برای امسال پیش‌بینی کرده است همچنین اشتغال مولد در سه بخش کارگاهی، خوداشتغالی داخل زندان و اعزام به کار به مراکز خصوصی خارج از زندان برای 50 درصد محکومان واجد شرایط از سوی سازمان زندان‌ها برنامه‌ریزی شده است.

بر این اساس، اگر آمار زندانیان را بر اساس حدود 200 هزار نفری که در گزارش‌های متعدد منعکس شده است را در نظر بگیریم، حدود 100 هزار زندانی شاغل داریم که به مثابه یک نیروی کار عظیم است.

این نیروی کار بزرگ محصولاتی تولید می‌کنند که در نهایت بر اساس چرخه سنتی بازار کشورمان و پس از دست‌ به دست شدن از سوی واسطه‌ها به دست مصرف‌کننده می‌رسد. حال یک ایده وجود دارد؛ اگر در چرخه تولید محصول در زندان و رسیدن آن به دست مصرف‌کننده، واسطه‌ها حذف شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ در این کلمات است؛ سود بیشتری به زندانی تولیدکننده می‌رسد و رغبت برای اشتغال در زندان افزایش می‌یابد و به دنبال آن، تبعات ناشی از زندان برای زندانی و خانواده او کاهش می‌یابد و به احتمال خیلی بالا، تکرار جرم از سوی محکوم سابق، کمتر انجام خواهد شد.

بازار آنلاین و ارتباط مستقیم تولیدکننده و مصرف‌کننده

"بازار آنلاین" یا فروش محصولات در بستر وب، می‌تواند یکی از راهکارهای زندان (زندانی و زندانبان) برای رشد اشتغال در این حوزه باشد.

مطالعات میدانی و آمارهای پژوهشی از یک تغییر رفتار در بازار خرید و فروش کالا و محصولات خبر می‌دهد؛ روند فروش اینترنتی سال به سال رو به افزایش است. کسب و کار اینترنتی در سال‌های اخیر نرخ رشد سالانه‌ای برابر با 145 درصد به‌دست آورده است؛ منطقی است اگر بگوییم؛ در عصر اینترنت مجازی یا آنلاین شویم، ایده قابل تعمق و با درصد بالایی موفق است.

برای ورود به این عرصه نیاز به چند اقدام ابتدایی است، مطالعه بازار، راه‌اندازی وبسایت یا اپلیکیشن فروشگاه اینترنتی، پیش‌بینی و تأمین برنامه‌های مرتبط با انبار و ارسال محصولات،‌ بازاریابی و برندسازی و تبیین برنامه‌های اقتصادی و کسب درآمد.

رشد کسب و کارهای آنلاین با شیوع کرونا

بازارهای دیجیتال البته در صورت ورود همراه با مطالعه به موضوع، تحلیل مشتری، شناسایی تقاضای محصول، تحلیل رقیب در بازار، ایجاد بستر مناسب از منظر محتوایی و فرم، ارائه محصول در بسته‌بندی‌های چشم‌گیر و بهینه، توجه به حساسیت‌های مشتری، برندسازی، تبلیغات مناسب و ... می‌توانند جامعه مشتریان قابل قبولی ایجاد کنند که همراه با صرفه اقتصادی بالا خواهد بود.

در این بازار از آنجا که ارتباط تولیدکننده و فروشنده محصول با مصرف‌کننده و خریدار، بدون واسطه صورت می‌گیرد، رقم نهایی فروش کاهش می‌یابد و خریدار رغبت بیشتری برای معامله در این بازار دارد.

در صورتی که محصول تولیدشده از محل اشتغال زندانی در فضای آنلاین در معرض فروش قرار بگیرد، با توجه به ظرفیت‌های بازار دیجیتال همچنین حس انسان‌دوستی نهادینه شده در مردم، به احتمال قریب به یقین با استقبال خوبی از سوی مصرف‌کنندگان همراه خواهد شد.

اما این مهم نیازمند مطالعه دقیق و بسترسازی مناسب از سوی مسئولان امر در زندانبانی است؛ هر چند پلت‌فرم‌های فعال در بازار دیجیتال این امکان را پیش‌بینی کرده‌اند که تولیدکنندگان مختلف (در اینجا سازمان زندان‌ها به عنوان پل ارتباطی بین زندانیان شاغل و جامعه هدف یعنی مصرف‌کننده) بتوانند کالا و محصولات خود را در منظر دید عموم قرار دهند و در صورت استفاده از این امکان تا تهیه نسخه اختصاصی برای زندانیان شاغل، می‌توان زندانیان را برای رسیدن به درآمد مطلوب یاری رساند.

در آخر تأکید می‌شود که هر چقدر زندانیان در امر درآمدزایی بیشتر فعالیت و حضور داشته باشند، آسیب‌های ناشی از زندانی شدن آنها کمتر می‌شود و چه بسا از جامعه زندانیان نیز به قدرکافی کاسته شود.

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید.

منتشر شده در یکشنبه, 30 آذر 1399 10:55

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 952,731,000
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش