text1

پنج شنبه, 02 بهمن 1399-

ضرورت‌های قانونی اعلام علت فوت افراد مشهور

 دیده بان هشتم : اعلام نشدن علت مرگ افراد مشهور و مورد توجه جامعه خود باعث گمانه های زنی های بسیاری خواهد گردید که به نسبت شهرت افراد، این گمانه‌زنی‌ها گاه می‌تواند منجر به بروز شایعات گسترده و بر مبنای این شایعات، ایجاد تشتت اجتماعی و تشویش در اذهان عمومی شود که دستگاه قضایی وظیفه دارد در اینگونه موارد، مانع از بروز این شرایط گردد.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، سایت حقوقیسیدیاسر میرزاجعفری- آنچه باعث می گردد که علت مرگ یک فرد از نظر همگان و جامعه مورد توجه و بررسی های پزشکی و قانونی قرار گیرد مصادیق زیادی می تواند داشته باشد.
مثلاً شهرت و رسم و پیشه متوفی، سن و سال وی، نوع و مکان مرگ... همگی عواملی می باشد که باعث می گردد جامعه تشنه فهمیدن علت مرگ برخی افراد باشد به طور مثال نوجوانی پانزده ساله غالباً نمی تواند در اثر سکته قلبی جان خود را از دست دهد، در حالیکه ممکن است ایست قلبی وی در اثر مصرف بیش از حد مواد باشد که در اینصورت سن و سال کم متوفی موجب ایجاد مجوز لازم برای بررسی علت مرگ وی می باشد.
از طرفی دیگر به لحاظ متفاوت بودن بار آثار حقوقی مرگ متوفی بسیار حیاتی و ضروری می باشد که علت مرگ بررسی گردد. مثلاً مرگ فرد در اثر خودکشی و یا مرگ وی در اثر سانحه یا تصادف، یا قتل عمد، هر کدام دارای آثار قانونی خاص خود خواهد بود. پس ضروری است که علت مرگ برررسی و اعلام گردد.
مثلاً فردی مشهور، مطرح و محبوب زمانیکه به ناگاه فوت می نماید جامعه و هواداران خود را در شوکی بزرگ فرو می برد؛ شوک و بهتی که بایستی در سایه قانون برطرف گردد. از همین روی ضرورت تشریح و بررسی علت مرگ پیش می آید و سازمان ها و مراجع ذی صلاح می بایست علت مرگ را بررسی و برای پایان دادن به گمانه زنی های موجود و بهت و شوک جامعه بواسطه محبوبیت و معروفیت متوفی اعلام گردد.
 همچنین گاهی قانون بواسطه هولناک بودن نوع جنایت ناگزیر به اعلام علت مرگ متوفی می باشد، مثلاً در پرونده قتل ستایش سن پایین مقتول و قاتل، تابعیت و نیز نوع جنایت ارتکابی و رسانه ای شدن آن، راهی جز بررسی و اعلام علت مرگ برای قانونگذار باقی نگذاشت.
بنابراین علاوه بر گمانه زنی های جامعه و تمایل آنان به دانستن علت مرگ برخی افراد، گاهی عواملی همچون شهرت، معروفیت و جایگاه متوفی نیز مزید بر علت خواهد بود تا دستگاه های قضایی کشور ناگزیر به اعلام علت مرگ متوفی باشند.  
از طرفی دیگر در کشور ما ثبت مرگ بعنوان وظیفه قانونی به سازمان ثبت احوال واگذار شده است. بر اساس قانون برای تعیین وضعیت و هویت رسمی و قانونی مردم، ثبت چهار "واقعه حیاتی" به سازمان مزبور واگذار شده است. 
این چهار واقعه عبارتند از: تولد، ازدواج، طلاق ومرگ. اما در مورد ثبت مرگ  این موارد باید رعایت گردد: احراز وقوع مرگ، احراز هویت متوفی، اعلام وقوع مرگ، تعیین علت مرگ، اجازه تدفین و تکمیل اسناد فوت و ابطال شناسنامه. برای دستیابی به  نتیجه اصلی فرآیند (ابطال شناسنامه) و حصول  نتیجه فرعی آن (تعیین علل مرگ) عناصری باید با هم همکاری نماید:
• اعلام و تایید مرگ
• تعیین علت مرگ: پزشک شاغل در بخش خصوصی یا دولتی و سازمان پزشکی قانونی می تواند علت مرگ راتعیین و اعلام نماید. سازمان پزشکی  قانونی بر اساس درخواست افراد یا دادستان موظف به بررسی کامل و تعیین علت مرگ می باشد.
• اجازه تدفین: بر اساس گواهی فوت که در آن فوت فردی با هویت معین تایید و علت آن اعلام شده باشد .
- افرادی که علل یا علت فوت آنها مورد تردید قرار دارد، افرادی که هویت آنها احراز نمی‌گردد و افرادی که دادستان یا اشخاص دیگری خواهان بررسی کامل علل مرگ آنها هستند، گواهی فوت و علت مرگ آنها را سازمان پزشکی قانونی باید اعلام و صادر نماید و بر اساس همین اعلامیه دفن می‌گردند.
در سازمان ثبت احوال به عنوان متولی اصلی و قانونی تعیین احوال  آحاد مردم، اطمینان از وقوع مرگ و احراز هویت به منظور ابطال شناسنامه ضرورت قانونی دارد.
سازمان پزشکی قانونی احراز هویت، تعیین علل مرگ در محدوده پاسخگویی به قاضی و زمان وقوع مرگ را به عهده دارد. 
برای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعیین علل مرگ همراه با سایر مشخصه‌های متوفی همچون سن و جنس و ... اهمیت دارد. 
این در حالی است که وضعیت خاص متوفی همچون سن و سال، شهرت و محبوبیت، نوع مرگ و محل و مکان مرگ... باعث می گردد تا صدور مجوز دفن منوط به بررسی و اعلام علت مرگ گردد، چه اینکه بعد از دفن دیگر امکان بررسی و یافتن علت مرگ به راحتی وجود نخواهد داشت. 
از طرفی دیگر باید تاکید داشت که درست است از نظر اخلاقی برای هواداران متوفی محبوب و معروف پذیرش علت مرگ فرد محبوبشان سخت می باشد، اما باید بیان داشت که عدم علم به علت مرگ فرد محبوبشان نیز نمی تواند برای آنها خوشایند باشد؛ چه اینکه شوک ناشی از فوت متوفی همچنان باقی می ماند.
از طرفی دیگر عدم اعلام علت مرگ افراد مشهور و مورد توجه جامعه خود باعث ایجاد گمانه های زنی های بسیاری خواهد گردید که به نسبت شهرت افراد، این گمانه‌زنی‌ها گاه می‌تواند منجر به بروز شایعات گسترده و بر مبنای این شایعات، ایجاد تشتت اجتماعی و تشویش در اذهان عمومی شود که دستگاه قضایی وظیفه دارد در اینگونه موارد، مانع از بروز این شرایط گردد. بویژه درشرایطی که مرگ افراد مشهور که شرایط تقریبا یکسانی دارند، بصورت سریالی اتفاق بیفتد، با توجه به گستردگی فضای مجازی و سوءِ‌استفاده مخالفان نظام از این فضا، این امر در مواردی حتی می‌تواند به دستاویزی برای زیرسوال بردن نظام تبدیل شود که چنین تجاربی در جامعه ما وجود داشته است.
منبع میزان.
منتشر شده در سه شنبه, 21 ارديبهشت 1395 15:01

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف دیده بان هشتم

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 22,752
یورو 27,451
پوند 31,200
یوان چین 3,520
دینار عراق 208
دینار کویت 75,740
درهم 6,257
لیر 3,060
سکه بهار آزادی 9,900,900
سکه امامی 10,288,000
نیم سکه 5,600,000
ربع سکه 3,600,000
سکه 1 گرمی 2,200,000
طلای 24 عیار 1,323,000
طلای 18 عیار 992,300
طلا مثقالی 4,298,000
طلا اونس 187
بیت کوین 773,340,252
اتریوم 29,371,239
مابقی ارزها
دلار کانادا 18,075
دلار استرالیا 17,800
دلار نیوزلند 16,810
دلار سنگاپور 17,240
دلار هنگ کنگ 5,750
ریال عربستان 6,837
ریال قطر 6,370
ریال عمان 59,410
فرانک سوییس 25,950
کرون سوئد 2,810
کرون دانمارک 4,090
کرون نروژ 2,710
دینار بحرین 60,290
لیر سوریه 43
روپیه هند 320
روپیه پاکستان 155
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,020
رینگیت مالزی 3,020
بات تایلند 790
افغانی 288

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش