text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

مسافران نمی‌توانند بیش از ۵ میلیون ریال از کشور خارج کنند

دیده بان هشتم : فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: مسافران مجاز نیستند که بیش از ۵ میلیون ریال وجه رایج مملکت را از کشور خارج کنند.
مسافران نمی‌توانند بیش از ۵ میلیون ریال از کشور خارج کنند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دیده بان هشتم ، سردار حسن مهری (فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور) امروز در نشست خبری گفت: از تمامی مسافران در فرودگاه‌های کشور به ویژه آنها که در مسیر خارج از ایران تردد می‌کنند؛ باری را به عنوان امانت از کسی دریافت نکنند، زیرا ممکن است در آن اشیای ممنوعه باشد و در فرودگاه مقصد با مشکل روبرو شوند.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور اظهار کرد: امسال در حوزه مسافری ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش دستگیری در حوزه انتقال مواد مخدر به خارج از کشور را داشتیم که نتیجه سختگیری‌های ما در سه سال گذشته است، اما در حوزه بار و محموله پستی با افزایش کشفیات روبرو هستیم؛ زیرا جابجایی مواد از حوزه مسافر به حوزه بار جابجا شده است تا احتمال دستگیری کم باشد.
سردار مهری اظهار کرد: در پروازهای داخلی نیز کشفیات مواد مخدر در چهار ماه اول سال نسبت به مدت مشابه در سال قبل دو برابر شده است. از مردم می‌خواهیم هر مورد مشکوکی در این زمینه را به شماره تلفن ۳۱۰۲۲۶۹۵ اطلاع دهند.
وی ادامه داد: ما در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو و نیم برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم و در زمینه قاچاق کالا این عدد ۹۸ درصد، در حوزه قاچاق طلا ۱۸ درصد و در حوزه ارز ۶۸۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشتیم.
وی توضیح داد: برخی مواد مخدر، ارز یا طلا را در لای کارتن یا صفحات کتاب می‌پیچند و گمان می‌کنند که دستگاه ایکس ری آن را نشان نمی‌دهد، در حالی که اینگونه نیست.
مهری با بیان اینکه بیشترین طلا و ارز قاچاق در فرودگاه امام کشف شده است، گفت: در یکی از موارد، شخصی قصد خروج ۵۰۰ میلیون تومان ایران چک از ایران را داشت که دستگیر شد.
وی تصریح کرد: برابر قوانین، هر ایرانی بیش از ۵ میلیون ریال نمی‌تواند از ایران خارج کند. همچنین ارز مجاز برای خروج از کشور نیز ۵ هزار دلار است. مقدار طلای مجاز نیز ۱۵۰ گرم  و از جابجایی زیورآلات با وزن نامتعارف جلوگیری می‌شود و اگر این موارد جاسازی نشده باشند از مسافران می‌خواهیم که آنها را برگردانند و یا به همراه خود تحویل دهند.
سردار مهری افزود: امسال نسبت به سال گذشته ۱۲۸ درصد در قاچاق کالا، ۶۹ درصد در قاچاق دلار، ۲۴۳۶ درصد یورو، ۱۰۰ درصد درهم امارات،  ۱۰۰درصد وجه رایج کشور، ۱۶۶ درصد گوشی تلفن همراه، ۲۳۱۴درصد تجهیزات دارویی و پزشکی، ۳۵۸ درصد لوازم آرایشی، ۲۶۵ درصد البسه و ۱۹ درصد قاچاق سیگار افزایش کشفیات داشتیم که در مجموع می‌توان گفت؛ ۲۳۴ درصد در قاچاق طلا، ارز و کالا و ۶۰ درصد نیز در تعداد دستگیرشدگان افزایش داشتیم.
وی با بیان اینکه پلیس فرودگاه کشفیاتی در زمینه عتیقه نداشته است، اظهار کرد: در یک مورد مسافری از فرانکفورت به فرودگاه امام آمد که ۲۱عدد ساعت رولکس به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان به همراه داشت که دستگیر شد. همچنین فرد دیگری سه کیلو و ۹۰ گرم طلا به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان در لباسش جاساز کرده بود.  همچنین در مورد دیگر فردی که از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌آمد؛ ۷۲۲ گرم طلای ساخته شده با خود آورده بود. در زمینه قاچاق ارز نیز با پروندهای روبرو‌ایم که فرد ۷۰۰هزار درهم به ارزش ۶ میلیاردو ۵۸۰ میلیون ریال را قصد داشت که از فرودگاه امام خارج کند. در مورد دیگری با قصد فردی برای قاچاق ۱۲۰ هزار دلار روبرو بودیم.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره به اینکه سرقت در فرودگاه‌های امام خمینی، مهرآباد و مشهد بیش از دیگر فرودگاه‌هاست، گفت: سرقت اتومبیل، موتور سیکلت، بار مسافر بیشترین موارد سرقت است که در این زمینه ۴۰ درصد کشفیات ما افزایش پیدا کرده است. در یک مورد سارقی را دستگیر کردیم که از نمازخانه فرودگاه‌ها سرقت انجام می‌داد و پس از آن به۲۳ مورد از دیگر جاها اعتراف کرد. برای نمونه ۴۰ میلیون تومان دربیمارستان‌ها از بیماران و همراهانشان سرقت کرده بود و اموال سرقتی را به صندوق اماناتی که در یکی از بانک‌های تهران داشت، منتقل می‌کرد.
سردار مهری افزود: امسال ۱۳ سارق را در فرودگاه‌ها دستگیر کرده‌ایم. همچنین یک کلاهبردار که بالغ بر ۷ میلیارد تومان از ۵۲ نفر کلاهبرداری کرده بود و یک خودروی اوپتیما را به ۲۴ نفر فروخته بود؛ دستگیر و روانه زندان شد. سال گذشته نیز باندی را در فرودگاه امام دستگیر کردیم، اما در مورد سرقت بار مسافران به تعداد انگشتان دست این اتفاق رخ می‌دهد و بیشتر مسافران از مسافران سرقت می‌کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون در فرودگا‌ه‌ها شخصی با هویت مبدل که مرتبط با داعش باشد؛ دستگیر شده است یا نه گفت: در حوزه ما چنین دستگیری وجود نداشته است.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور توضیح داد: محدوده‌های پستی در فرودگاه به دقت کنترل می‌شود. چند روز پیش یک باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر که مواد را در دستگاه گرمکن غذا جاساز می‌کردند؛ دستگیر شدند و۲۰ کیلو مواد مخدر از نوع تریاک توسط سگ‌های موادیاب از آنها گرفته شد که قصد داشتند آن را به مقصد استرالیا بفرستند. در مورد دیگر قصد انتقال ۵.۵ کیلو شیشه و یک و نیم کیلوگرم شیره تریاک از مسیر استانبول بود که این مواد مخدر را در جداره کیف و چمدان جاساز کرده بودند که دستگیر شدند. مسافر دیگری نیز ۴ کیلوگرم شیشه را به مقصد کشورهای شرق آسیا در کارتن برنج جاسازی کرده بود. ما چه در پروازهای داخلی و چه پروازهای خارجی اجازه نمی‌دهیم که بار بدون کنترل وارد هواپیما شود.
وی در پایان با اشاره به اینکه در سال جاری هیچ ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور دستگیر نشده است، گفت: مسیر هوایی برای قاچاقچیان مواد مخدر بسیار ناامن است.
منتشر شده در سه شنبه, 26 مرداد 1395 14:39

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 178
بیت کوین 916,087,500
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش