text1

جمعه, 28 خرداد 1400-

امین زاده: 160 مرجع تنظیم قوانین در کشور وجود دارد

دیده بان هشتم : دستیار ویژه رییس جمهوری در حقوق شهروندی گفت: در حال حاضر 160 مرجع تنظیم قوانین و مقررات در کشور وجود دارد که هر یک به نوعی قانون ایجاد می کنند.

سایت حقوقیبه گزارش پایگاه خبری دیده بان هشتم ، الهام امین زاده در جمع اعضای کانون وکلای خراسان رضوی در مشهد افزود: این مراجع هیچ یک با هم هماهنگ نیستند و گاه قوانین همدیگر را نقض و گاه هم حذف می کنند. 
وی با بیان اینکه این وضعیت خود از جمله چالش های و مشکلات قانون گذاری در کشور است، اظهار کرد : هم اکنون 11 هزار عنوان قانون در کشور وجود دارد ضمن آنکه صدها هزار آیین نامه ، بخشنامه و دستورالعمل در کنار آنهاست. 
وی سیستم قانون گذاری کشور را بسیار سخت و دشوار دانست و گفت: هم اکنون سیاست های حقوقی نظام در مجمع تشخیص مصلحت در دست بررسی استو بر این مبنا باید به گونه ای شود که وظایف و کار مجلس در حوزه قانونگذاری مشخص شود و شورای شهر و روستا حد و حدود روشنی داشته باشند. 
وی عنوان کرد : چرا باید در یک جا بر مبنای یک قانون حکم له فردی صادر شود و برای دیگری با همان موضوع حکمی علیه وی صادر گردد و این شرایط ناشی از این نظام بیمار حقوقی کشور است. 
وی در ادامه در بحث منشور حقوق شهروندی گفت : همزمان با این سند که سال 92 به رئیس جمهوری داده شده سندهای مختلف از سوی افراد و چهره های شاخص این حوزه بسیار مفصل و گاه در چند جلد نوشته و ارائه گردید. 
وی با بیان اینکه منشورها در تمام جهان در حدود 4،5 صفحه است ، گفت: سیاست های کلی نظام هنوز عملیاتی نشده است در حالی که در انگلیس 25 سیاست کلی مشخص وجود دارد که همانند تابلو بالای سر همه است و همه موظف عمل بر مبنای آن هستند و در خارج از آن سیاست ها حق اقدام ندارند. 
دستیار ویژه رییس جمهوری در حقوق شهروندی تصریح کرد : در این مدت منشور حقوق شهروندی را بارها و بارها بررسی و اصلاح کردیم و مقرر شده بعد از ماه صفر از سوی رئیس جمهوری موضوع اعلام رسمی است . 
امین زاده افزود : در این راستا در کنار این منشور حقوق شهروندی از حق حیات تا حقوق عادلانه و تا تکلیف شهروندی و پرداخت مالیات و ابعاد مختلف این حقوق در قالب برنامه های کوتاه ، میان و بلندمدت دیده شده است. 
وی در عین حال تاکید کرد : تحقق این حقوق شهروندی و پیاده سازی منشور و فرهنگ سازی در این حوزه فقط با یک دستیار ویژه در کشور ممکن نیست بلکه نیازمند یک نهاد حقوق شهروندی در این حوزه هستیم. 
وی با تاکید بر مشارکت و همراهی همه بخش ها و دستگاه ها و قوا گفت : در دستگاه قضا هم باید این همراهی به شکلی کامل تر محقق شود و برای هر قانون نیازمند پیوست حقوق شهروندی هستیم. 
وی عنوان کرد: در عین حال برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این حوزه هم اکنون از اصحاب هنر کمک گرفته شده وکلا و حقوق دان ها هم باید به کمک بیایند. 
وی با یادآوری حجم مراجعات مردمی به دیوان عدالت اداری گفت: روزانه صدها نفر از افرادی که با ادارات خود مشکل دارند، به این دیوان مراجعه می کنند و بر اساس آمار مسولان این مجموعه؛ فقط در مردادماه 9 هزار شکایت از ادارات دریافت کرده اند که این افراد در فرآیند رسیدگی به شکایت خود حداقل یکی ، دو سال دیگر به حق خود می رسند. 
امین زاده افزود : در این زمینه برای کاهش این مراجعات و رسیدگی و چاره اندیشی در این شرایط در تعاملی که بین قوه مجریه و قضاییه شد تصمیم بر تشکیل یک هیات حل اختلاف و رسیدگی به مشکلات کارمندان در هر وزارتخانه به صورت تخصصی شد تا به این شکایات رسیدگی شود و اگر موضوع حل نشد بعد از آن به دیوان عدالت اداری برود. 
وی تصریح کرد : در این میان این هیات به هر شکلی که ترکیب آن تنظیم و چیده می شود دولتی می گردد و نمی تواند مستقل و بی طرف باشد . 
دستیار ویژه رییس جمهوری در حقوق شهروندی از وکلا خواست: در این زمینه و راهگشایی از این مشکل مشارکت کرده و ایده ها و نظرات خو را در این رابطه ارائه نمایند تا بتوان با تشکیل این هیات ها، بخشی از مشکل مردم را رفع کرده که در عین حال حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع و جلوگیری از اتلاق وقت مردم محقق می شود. 
امین زاده تصریح کرد : امروز مردم ما بیش از آنکه نیازمند مباحث مادی باشند به تکریم و احترام و ارائه خدمات مناسب با رعایت حقوق خود نیاز دارند، چرا در ورود به هر اداره و نهاد و دستگاه باید مردم نخست تعظیم شوند و در صورت انجام کارشان خود را مدیون افراد بدانند در حالی که آنان وظیفه خود را انجام می دهند. 
مدیر عامل کانون زنان حقوقدان خراسان رضوی هم با بیان اینکه این کانون از سه سال قبل همزمان با شروع به کار دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرده است گفت : تلاش ما ارائه خدمات و حمایت از زنانی است که به نوعی در شرایط نامناسب، نیازمند خدمات حقوقی هستند. 
مرضیه محبی افزود : در این راستا با مراجعه مستمر هفتگی به زندان مشهد؛ به زنان زندانی به فراخور وضعیت شان وکالت رایگان ارائه شده و تمام هزینه های این پرونده را متقبل شده و حتی برخی حمایت ها و هزینه های دیگر این زنان و خانواده ها و فرزندانشان با جذب کمک هایی از همکاران تامین شده است. 
وی با بیان اینکه این اقدام شکلی متفاوت و چهره جدیدی از تعامل اجتماعی است ، افزود : تا کنون حدود 60 پرونده زنان زندانی توسط وکلای این کانون پذیرفته و خدمات ارائه شده است.. 
وی عنوان کرد : اخیرا نیز با کانون اصلاح و تربیت قراردادی تنظیم شده و مقرر گردیده هر دو هفته یک بار در زمان ملاقات خانواده های این بچه ها ، وکلا به این مرکز مراجعه کرده و مشاوره های لازم را ارائه دهند ضمن آنکه خدمات روان شناسی هم برای این نوجوانان و خانواده هایشان ارائه خواهد شد. 
وی در خصوص تعامل با بهریستی نیز گفت: خیلی نتیجه مطلوبی از این تعامل حاصل نشده ضمن آنکه کارگروهی مربوط به زنان ایرانی ازدواج کرده با اتباع خارجی هم داریم که با توجه به وسعت و گستردگی این موضوع در استان در این حوزه نیز خدماتی داده می شود. 
وی پوشش بخشی از زنان آسیب دیده وپرونده های مربوط به کودک آزاری را از جمله مباحثی دانست که این کانون بر روی آنها کار می کند و افزود : امروز با وجود تصویب آیین نامه دادرسی کیفری، ماده 66 آن اجرا نمی شود در حالی که اجرای آن موجب می گردد ما خدمات بهتری به زنان و کودکان اسیب دیده ارائه کنیم. 
افتتاح مهد کودک ویژه کودکان زنان سرپرست خانودار، بازدید از خوابگاه دختران، شرکت در کمیته بانوان سلامت اجتماعی از دیگر برنامه های سفر یک روزه دستیار ویژه رئیس جمهوری در حقوق شهروندی به مشهد بود.

منبع : ایرنا

منتشر شده در دوشنبه, 19 مهر 1395 14:18

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 24,429
یورو 28,674
پوند 34,555
یوان چین 3,820
دینار عراق 204
دینار کویت 82,460
درهم 6,655
لیر 2,830
سکه بهار آزادی 10,602,000
سکه امامی 10,803,000
نیم سکه 5,850,000
ربع سکه 3,750,000
سکه 1 گرمی 2,300,000
طلای 24 عیار 1,420,600
طلای 18 عیار 1,065,400
طلا مثقالی 4,622,000
طلا اونس 179
بیت کوین 974,555,869
اتریوم 55,663,187
مابقی ارزها
دلار کانادا 19,975
دلار استرالیا 18,770
دلار نیوزلند 17,730
دلار سنگاپور 18,390
دلار هنگ کنگ 6,060
ریال عربستان 7,318
ریال قطر 6,860
ریال عمان 63,980
فرانک سوییس 27,210
کرون سوئد 2,960
کرون دانمارک 4,340
کرون نروژ 2,910
دینار بحرین 65,380
لیر سوریه 67
روپیه هند 370
روپیه پاکستان 178
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 50
لاری گرجستان 7,760
رینگیت مالزی 3,250
بات تایلند 810
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش