text1

پنج شنبه, 03 خرداد 1403-

ضرورت صيانت نمايندگان مجلس از حقوق وكلا

سایت حقوقیدیده بان هشتم : مركز امور وكلا و مشاوران حقوقي قوه قضاييه كه ساليان سال است به جذب و گزينش و پرورش و اعطاي پروانه وكالت به كارشناسان حقوق و طي فرايندهاي آزمون كتبي سراسري، مصاحبه و گزينش دقيق اهتمام ورزيده است. در حال حاضر در جايگاهي قرار دارد كه بسياري از بزرگان علم حقوق از وكلاي منسوب به اين مجموعه واحد و منظم هستند كه هزاران فارغ التحصيل زبده حقوق را جذب و پس از طي نمودن مراحل پيش گفته مجوز تاسيس دفتر وكالت را در اختيار اين عزيزان قرار داده است.

قبل از شروع به كار اين مركز فرآيند جذب وكيل از طريق كانون هاي وكلاي دادگستري انجام ميگرفت كه روش جذب و ساير تشكيلات اين نهاد محترم مورد احترام كليه وكلاي مركز وكلا بوده است و هميشه و در اوج اختلاف صنفي همكاران خود را وكيل معرفي ننموده اند و هيچگاه از عبارتي همچون اصحاب فلان سازمان كه نمي تواند نشان دهنده شان و نگراني خود مي باشد استفاده ننموده اند، با جذب وكيل در مركز وكلا تعداد بيكاران فارغ التحصيل رشته حقوق كمتر شد و اشتغالزايي خوبي براي جوانان اين مرز و بوم پديد آمد كه اين اقدام مثبت دستگاه قضايي موجب بوجود آمدن انگيزه بيشتر ميان دانشجويان رشته حقوق گرديد كه به آينده خود اميدوار باشند.

حال و پس از گذشت سال ها لايحه جامع وكالت مطرح گرديد كه موجب اختلاف نظرهايي ميان حقوقدانان مركز و كانون و همچنين دولت و مجلس گرديد، اگر چكيده اين لايحه را ذكر نماييم ادغام اين دو نهاد با يكديگريست كه در متن لايحه فرصت آن يكسال ذكر گرديده است، تا اينجاي موضوع معترضي ندارد و در هردو صنف اكثريت به دنبال اين ادغام هستند اما شايعاتي در ميان وكلاي مركز پخش گرديده كه توجه به آن جالب است، اول اينكه گفته مي شود وكلاي مركزي كه پس از سال ٨٦ پروانه خود را دريافت نموده اند به گفته عزيزان كانون با توجه به اتمام برنامه سوم پروانه آنان اعتبار ندارد!؟ كه اين سوال ايجاد مي گردد حقوق مكتسبه اين عزيزان كه ممكن است ده سال فعاليت وكالتي داشته اند چگونه بر باد رود؟!

و نكته ديگري كه آنقدر عجيب و غير قانوني است اين است كه وكلاي مركز حداقل باي پنج سال فعاليت وكالتي داشته باشند كه وكيل محسوب گردند! به گونه اي كه عوام ممكن است اينگونه بپندارند كه مگر يك فرد چند بار وكيل مي شود و متاسفانه در اعتماد ملت به وكلا نيز خدشه وارد مي نمايد. روي سخن با عزيزان نماينده مجلس شوراي اسلامي و خصوصا كميسيون قضايي مجلس است كه آيا وكلاي ملت زير بار چنين ظلم هاي آشكاري كه در حق هزاران وكيل شاغل مي شود خواهند رفت؟ لازم به ذكر است وكلاي مركز وكلا با طي نمودن مراحل بسيار سخت تري وارد اين حرفه شده اند و آيا اين اجحاف بزرگ در حق اين جامعه وسيع و تاثير گذار از وكلا در نظام جمهوري اسلامي كه همه چيز آن بر پايه عدالت است مي شود، انتظار هزاران وكيل مركز وكلا در سراسر ايران رسيدگي عادلانه و توجه به دغدغه هاي اين قشر فرهيخته به لايحه جامع وكالت است و قطعا نمايندگان مجلس سبب تضييع حقوق اكتسابي وكلاي مركز وكلا نخواهند گرديد و از ايجاد فضاي دو دستگي ميان وكلاي كشور جلو گيري خواهند نمود.

الف

منتشر شده در شنبه, 25 دی 1395 09:33

 

 apple1  android1  tel11  insta1

00911556

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
پوند 0
یوان چین 0
دینار عراق 0
دینار کویت 0
درهم 0
لیر 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه 1 گرمی 0
طلای 24 عیار 0
طلای 18 عیار 0
طلا مثقالی 0
طلا اونس 0
بیت کوین 0
اتریوم 0
مابقی ارزها
دلار کانادا 0
دلار استرالیا 0
دلار نیوزلند 0
دلار سنگاپور 0
دلار هنگ کنگ 0
ریال عربستان 0
ریال قطر 0
ریال عمان 0
فرانک سوییس 0
کرون سوئد 0
کرون دانمارک 0
کرون نروژ 0
دینار بحرین 0
لیر سوریه 0
روپیه هند 0
روپیه پاکستان 0
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 0
لاری گرجستان 0
رینگیت مالزی 0
بات تایلند 0
افغانی 0

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش